- Heti Ajánlat
- Természet
- Történelem
- Kultúra
- Nyelvtudomány
- Életmód
- Technika
- Tudósok
- Közélet
- Diákoldal
- Olvasóink küldték
- Tanítástan
- Pszichológia
e-Learning
- Tudta-e?
- hogy a Kaliforniai Műegyetemen olyan beültethető műanyag szemlencsét találtak fel, amely egy bizonyos rezgésszámú ibolyántúli fény hatására megváltoztatja domborulatát, tehát az illetőnek olvasáshoz sem kell szemüveget felvennie?
100. szám - 2012. november 01.
A Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny beszámolójaA Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyére 2012. okt. 26-án összesen 29 középiskola 35 csapata jelent meg Magyarországról, továbbá Temesvárról, illetve Újvidékről és Zentáról.
|
Szent-Györgyi Albert éppen 80 évvel ezelőtt jelentette be, hogy megtalálta a C-vitamint, és munkásságáért 1937-ben, tehát 75 évvel ezelőtt orvosi és élettani Nobel-díjjal tüntették ki. Az eseménysorozat egyik jelentős állomása volt a Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny, melyre 2012. október 16-án került sor a Szegedi Tudományegyetemen. A versenyzők felkészülését az SZTE ajánlott irodalomjegyzékkel, a www.u-szeged.hu/szentgyorgyi honlapon elérhető szakirodalommal, hasznos dokumentumokkal segítette. A SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyének különlegessége, hogy a Nobel-díjas tudós életművének tudománytörténeti feldolgozása mellett a kutató munkájához és a C-vitaminhoz kapcsolható tantárgyak – biológia, kémia, fizika – tanulmányi versenyének ötvözete volt.
A verseny első fordulója a SZTE ÁOK Orvosi Informatikai Intézetének (Szeged, Korányi fasor 9.) számítógépes termében volt. A csapatok 40 szakmai jellegű kérdésre válaszoltak. „Bevezetés a bioarcheológiai kutatásokba”: biológiai antropológiai és paleopatológiai bemutató, képek, hangok, embercsontok segítségével – SZTE TTIK Embertani Tanszék (Szeged, Egyetem u. 2.) A kreatív feladat – Szent-Györgyi Albert Psalmus Humanus című műve alapján készített műalkotás – megoldásáért járó Különdíjat a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum csapata – Oláh Tamás, Püsök Csaba, Pintér Jenő, felkészítő tanáruk: Tóth Kinga – nyerte. A verseny szóbeli döntője a tévékamerák és a nagyszámú auditórium előtt A verseny I. helyezettje: a debreceni Tóth Árpád Gimnázium csapata, azaz Kolostyák Zsuzsanna, Árva Hédi, Kovács Dániel, felkészítő tanáruk: Gőz József. Az ösztöndíjjal együtt járó Cambridge-i utazás volt a fődíj, a ráadás: az iskola szaktanára a citrátkörről, vagyis a Szent-Györgyi – Krebs ciklusról előadást tarthat a másodéves orvostanhallgatóknak a Szegedi Tudományegyetemen. A Vajdaságból érkezett újvidéki és zentai csapatok jól szerepeltek, a rendkívül erős mezőnyben a középosztályban végeztek. Annak ellenére, hogy nem jutottak be a döntőbe, mindannyian nagyon hasznosnak és tanulságosnak tartják a versenyt, a felkészülés során sokat foglalkoztak a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert munkásságával és a molekuláris biológiával, amire a tanórákon nem kerülhetett volna sor. Nagyszerű élmény volt számukra ez a versenynap, és mély benyomást tett rájuk a Szegedi Tudományegyetem, az ott folyó oktatói és kutatói munka. A népes újvidéki különítmény, vagyis három csapat és mentoruk: Hajdú Sára, Erdős Ágnes, Patarica Ildikó, Burány Boglárka, Faggyas Emma, Ribár Anna, Gyuráki László, Bálizs Anita, Harangozó Dániel és Muhi Béla tanár Az SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny előkészületeiről, a versenynapról szóló részletes tudósítás – gazdag képgalériával, videós összefoglalóval – megtekinthető a Szegedi Tudományegyetem honlapján: A vajdasági versenyzőket felkészítő pedagógusok: Máriás Ildikó, Rózsa Sípos Mónika és Szórád Endre GENIUS Arany Mentor Díjas pedagógusok, Muhi Béla Aranykatedra Díjas tanár, a GENIUS tehetséggondozó mozgalom elnöke, valamint Kosik Krisztina zentai tanuló
|
Kapcsolódó cikkek
- Olvasóink ajánlata