A gladiátorok az ókori római arénákban egymás ellen változatos fegyverzettel küzdő harcosok voltak. A hagyomány szerint eredetileg a hódító hadjáratok során foglyul ejtett rabszolgák voltak. A gladiátor (latin: gladius = kard, gladiator = bajvívó) elnevezés arra utal, hogy a játékok széles körű elterjedése idején a harcosok többsége kardot, gladiust viselt.
Hogyan rendelték el a római császárok a gladiátorok halálát? Az általános vélekedés szerint lefelé mutató hüvelykujjal. Azonban sem a római nézők nem követelték, sem a római császárok nem rendelték el a gladiátorok halálát lefelé mutató hüvelykujjal. Az igazság az, hogy az ókori Rómában egyáltalán nem alkalmazták ezt a jelzést.
Ha halált kívántak, azt felfelé mutató hüvelykujjal jelezték, mintha ujjuk kivont kard lett volna. Ha meg akarták kímélni a vesztes életét, ökölbe szorították a kezüket, úgy, hogy hüvelykujjuk a többi alatt helyezkedjen el, mintha hüvelyébe dugták volna kardjukat.
A hüvelykujj jelzései mai világunkban is rendkívül zavarosak. A Közel-Keleten, Dél-Amerikában és Oroszországban óriási sértésnek veszik a felfelé mutató hüvelykujjat, pedig Nyugaton egészen mást jelent. Ez gondot okozhat Irakban, ahol az amerikai katonák nem lehetnek biztosak benne, hogy a helyiek üdvözlik, vagy pillanatokon belül megtámadják őket. Desmond Morris, A csupasz majom szerzője egészen a középkorig vezette vissza a felfelé mutató hüvelykujj jelentéseit. Akkoriban ezt egy-egy üzleti ügy lezárásának tekintették. A második világháborúban új életre kelt, az amerikai légierő pilótái így jelezték a felszállást.