A kert téli lakói - köztük a közkedvelt teknősök - a természetben már jóval a hideg beállta előtt biztonságos, fagymentes helyre bújnak, a teknősök ott vermelik el magukat. A lakásban, melegben tartott állatok viszont általában nem szorulnak erre az energiatakarékos életmódra. Ennek ellenére néhánynak mégis szüksége van téli álomra.
Nem mindegyik szárazföldi teknős alszik téli álmot. Hogy van-e ilyen igénye, az elsősorban a származási helyétől függ. Amelyik teknősfaj tőlünk északabbra honos, annak egyedei egészen biztos alszanak nálunk is, amelyik viszont délen, az lehet, hogy ébren is áttelel. Ám a származási hely sem mindig jelent biztos támaszt ehhez, a görög teknős például októbertől márciusig alszik téli álmot. Erre azért van szüksége, mert csak ebben az esetben számíthatunk bizton arra, hogy a nyár folyamán a szaporodásában bízhassunk.
Ha teknősünket a szabadban akarjuk átteleltetni, akkor szükségünk van egy elég mély, legalább egyméteres lyukra, amit lazán, szellősen - falevelek, széna, szalma, tőzeg és száraz föld keverékével - töltünk fel, majd az egészet lefedjük. Ha nem a szabadban akarjuk átteleltetni a teknősünket, akkor olyan pincét válasszunk alkalmi élőhelyének, amelyben a téli hőmérséklet 4-6 fok körül van, de semmiképpen nem megy 8 fok fölé. Ekkor ugyanis beindulna a teknős anyagcseréje. Egy nagy ládát töltsünk meg falevelekkel és tőzeggel, s akkor teknősünk biztonságban el lesz ott a tavasz beköszöntéig. Ha nem megfelelő a telelési hőmérséklet, vagy nem tudunk besötétíteni, akkor teleltetés helyett inkább egy koplalási időszakot alakítsunk ki az állatnak.
A téli pihenésre azonban fel is kell őt készíteni. Egy héttel a teleltetés megkezdése előtt kézmeleg vízben fürösszük meg és ne etessük tovább. Így minden salakanyag kiürül a szervezetéből, amely a pihenő alatt csak állatunk kárára válna. Tavasszal a teknőst ugyanígy kézmeleg vízben megfürösztjük és inni adunk neki, lassan pedig elkezdhetjük az etetését.
A téli álom a legtöbb teknősnél feltétlenül szükséges, mivel a szaporodási folyamatokat is elősegíti. Sok teknős, amelyet nem teleltettek, nem is hajlandó szaporodni. A szárazföldi teknősöknek ugyanis életkoruktól függetlenül, tehát kiskorukban is, kifejlett állapotukban is szükségük van arra a ciklikusságra, illetve nyugalmi állapotra, amit a teleltetés biztosít számukra.