Felmerül a kérdés, hogyha már ilyen sokunkban él, akkor az emberek jelentős százalékán miért nem látható állandóan az általa okozott kiütés? Többségünk már gyermekkorában beszerezte, a Herpes simplex azonban azon vírusok közé tartozik, melyek lappangva élősködnek szervezetünkben. Ha valaki egyszer már megfertőződött, akkor az azt jelenti, hogy a vírus végérvényesen befészkelte magát az idegsejtjeibe és az idegdúcaiba. Aktiválódni viszont csak akkor fog, ha az immunrendszer valamilyen okból kifolyólag legyengül. Ilyenkor az élősködő az idegsejtek nyúlványain keresztül a bőr felszínére vándorol. A vírusnak két fajtája ismert: a HSV-1 és a HSV-2.
AJAKHERPESZ
A HSV-1 leggyakrabban a szájzugban, a felső és az alsó ajak szélén, illetve az orron és az orcán okoz bőrkiütést. Megjelenése tipikus. Az adott terület először viszket és kipirosodik, majd feszül és duzzad, ezt követően pedig megjelennek a vírusokkal teli sárgás-fehéres hólyagocskák. Ez a beteg számára nem csupán esztétikai probléma, mivel a megbetegedett terület viszket, ég és érintésre kifejezetten érzékeny. Enyhülést hoz a betegség következő fázisa, melyben leszáradnak a hólyagok, és helyükön sárgás színű, olykor vérző seb alakul ki. A teljes gyógyulás körülbelül hét napot vesz igénybe. Ekkor a bőr megnyugszik és visszaáll eredeti állapota. Mivel a herpesz általában ugyanazon a helyen jelentkezik, ezért fennáll a veszély, hogy az adott területen idővel enyhén pigmentált sebhely marad.
GENITÁLIS HERPES
Az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő betegség. Fontos megemlíteni, hogy a fertőzöttek 75 százaléka nem vált ki semmiféle tünetet. Ettől függetlenül a vírus ott van a nemi szervek nyálkahártyájában, tehát a lappangás időszakában is továbbadható. A leghatásosabb védekezés ennél a nemi betegségnél is a gumi óvszer használata. A HSV-2 az ajakherpeszhez hasonló tüneteket produkál, a különbség csupán annyi, hogy itt nem az arc meg a száj az érintett felület, hanem a nemi szervek és a végbélnyílás környéke. Férfiaknál a hólyagocskák a hímvessző bármely részén kialakulhatnak, míg nőknél a külső nemi szervek mellett a hüvely és a méhnyak is érintett lehet. Mindkét nemnél kialakulhatnak elváltozások a végbélben és annak környékén. Ennél a herpesznél sem lehet előre megjósolni, hogy mikor fog újra jelentkezni, mivel a vírus elbújik az idegrostokban.
KEZELÉSE
Az orvostudomány mai állása szerint végleges ellenszere még nincs, de különböző kenőcsökkel tünetei enyhíthetők, és a betegség lefolyása is gyorsítható. Az első tünetek megjelenésével, tehát már a viszkető, illetve bizsergő bőrpírnál érdemes elkezdeni a kezelést. Így jóval eredményesebbek lehetünk, mivel csökkenthető kiterjedése és a szóródás esélye. Lehetőleg ne tapogassuk túl gyakran az érintett bőrterületet. Ha mégis hozzáérünk, akkor mindenféleképp mossunk kezet, mert a vírus tapogatás által is továbbterjedhet más területekre.