Tudta-e?
Bölcs mint a bagoly - szokták mondani, pedig a bagoly a madarak világában bizony butácskának számít mert a legokosabb madarak a hollók és a varjúk. Feltehetően a bagolyról azért gondolták, hogy bölcs, mert a madarak közül az ő szemük állása hasonlít legjobban az emberéhez – vélekednek a zoológusok.

37. szám - 2008. május 5.

VILÁGHíRŰ AUTÓMODELLEK

A rút kiskacsa - Citroen CV2

A Rút Kiskacsának becézett Citroen 2 CV az idén ünnepli a 60-ik születésnapját
dr MUHI B. Béla - összefoglalója

1
A Rút Kiskacsának is becézett Citroen 2 CV megosztotta és a mai napig megosztja a közönséget. Kultautóvá tudott válni, amire a mai tömeggyártmányoknak esélye sincs. Formája, műszaki megoldásai egyaránt roppant szórakoztatóak és haladóak, pedig tervezése már jóval a második világháború előtt megkezdődött. A jármű akkoriban született, amikor nyilvánvalóvá vált, hogy az autó nem csak a leggazdagabbak játékszere, a tömegek is vágynak rá és egyre többen hajlandóak áldozni érte. A gépkocsigyártók szerte a világon tervezgetni kezdték az olcsó, könnyen javítható és strapabíró autókat, amik már nem mások elkápráztatására, hanem az ából bébe történő benzingőzös utazásra készültek. A Citroen modellje minden ízében a vidéken élők igényeinek felelt meg. Tervezésekor a cél egy sáros, bakhátas utakon is haladni képes, két fő és száz kilogrammnyi termény szállítására alkalmas jármű volt. A menetpróbák bebizonyították, hogy a tervezők tökéletesen oldották meg a feladatot, az akkoriban még alumíniumból készült Citroenek egyenetlen felületű szántóföldön úgy haladtak keresztül, hogy a csomagterükbe helyezett tojás nem tört össze! A jármű hatvan kilométeres sebességre gyorsulhatott, vászonteteje a tető teljes hosszában nyitható volt, mi más kellett még? Na persze, mediterrán napsütés.





A TPV (a francia „nagyon kis autó” szavakból képzett mozaikszó) kifejlesztői nem sokáig örülhettek a jól végzett feladatnak, ugyanis a náci Németország bekebelezte Franciaországot. A tervezők attól tartottak, hogy a tervek a németek kezébe kerülnek és a kicsi, terepen jól használható jármű az ellenség arzenálját gazdagíthatja, ezért a dokumentációt és a már legyártott prototípusokat elrejtették, vagy megsemmisítették. Jellemző a háborús viszonyokra és az azokat övező fejetlenségre, hogy egyes elrejtett példányok évtizedekig aludták Csipkerózsika álmukat, ugyanis teljesen megfeledkeztek róluk. Így fordulhatott elő, hogy némelyikük a kilencvenes években került elő földbe ásott verméből, félreeső pajta titkos rekeszéből, a megtaláló nem kis meglepetésére és örömére.



Az 1948-ban Párizsban bemutatott autó eleinte nevetség tárgya volt. Komoly újságírók vélekedtek úgy, hogy a Citroen gyár több éves komoly titkolózása nem ezt a járművet rejtette. Egyszerűen túl spártai, túlságosan egyszerű és nevetségesen olcsó volt ahhoz, hogy bárki is komolyan vegye. Később sem volt drágább. A kisautó a világ egyik legolcsóbb autója volt megszületésekor, de később sem drágult jelentősen. Német kollégájának, a VW bogárnak áráért például éppen két darab Citroent lehetett vásárolni! Utóbb mindenkinek szembe kellett néznie az igazsággal: a titokban fejlesztett autó nem más, hanem a CV2-es. A nevetséges formájú jármű aztán hamarosan bizonyított. Valóban nem hibásodott meg, tényleg üzembiztosan elszállított két megtermett embert és százkilónyi terményt, mindehhez pedig nem igényelt jó minőségű utakat, ha kellett, szántóföldön, dimben és dombon át is haladhatott. Az autó hamar népszerű lett, a gyár nem is tudott lépést tartani a megrendelésekkel, aki ilyet akart, ötéves várakozással kellett számolnia. A hiány eredményeként egy frissen megvásárolt Citroen használtan többet ért, mint a gyári, a kereslet ugyanis borzasztóan felverte az árakat. Ez az emberközpontú termékdefiníció tette milliók kedvencévé a Kacsát. A kereskedők, a parasztság, az orvosok, a vegyesboltosok és még sokan mások ráéreztek arra, hogy ez az autó nekik készült.



Vajon mit kapott pénzéért derék francia földművesünk? Az alumínium árának drámai növekedése miatt egy igen-igen vékony vaslemezből készült karosszériát, 375 köbcentis motorral, négyfokozatú sebességváltóval, valamint összesen kilenc ló erejét. A motor meglehetős gyengeségét hamar belátta a francia gyár és a lökettérfogatot 1955-ben 425 köbcentire növelték, majd 1968-ban újra erősítettek rajta, ekkor 602-re hizlalták. A léghűtéses négyhengeres motorok erősek ugyan soha nem voltak, de igazán könnyen javítható és megbízható konstrukciónak bizonyultak. A könnyű kaszni és a kis teljesítményű motor nem igényelt erős fékeket, a nyolcvanas évekig négy dobfék lassította a járgányt, utóbb az első kerekekre tárcsafék került.



A kisautó makacs és életrevaló járműnek bizonyult: negyvenkét éven át gyártották, az utolsó 1990.júliusában hajtott le a Portugáliában létrehozott gyárból. Mindösszesen kilencmillió futott/fut a világon szerte ebből az igénytelen, többé már megismételhetetlen járműből és különféle változataiból. A mai szigorú biztonsági és környezetvédelmi előírásaok sajnos nem teszik lehetővé, hogy egy ennyire könnyű, balesetek esetén papírként gyűrődő kaszni újra sorozatgyártásba kerüljön.

Óriási rajongótábora a mai napig szerte a világban találkozókon és egyéb megmozdulásokon ápolja tovább a 2CV hagyományát.

A Citroën rövid története

A céget André Citroën alapította, fogaskerekek gyártására, a kor egyik legmagasabb műszaki színvonalú termékéhez, a Titanic óceánjáróhoz is tőle rendeltek fogaskerekeket. A cég emblémájában ma is látható fordított V betű az alapító V mintájú fogaskerék szabadalmára utal.
Az első autó 1919-ben készült el. Ez volt a Type A ami már sorozatban készült és már az „alapmodell” is elektromos fényszóróval, önindítóval és pótkerékkel volt felszerelve. A következő modell az elsőkerék-hajtású, önhordó karosszériás Traction Avant pedig elegáns formájával és 130 km/h-s végsebességével aratott sikert.
Citroën ezután taxiscéget alapított, amelyet a saját autóiból állított fel. Ez egyben egyfajta segélyszolgálat is volt; mert a lerobbant Citroën-eken a taxik segítettek



A Kacsa szerelmesei így tudtak beszélni kedvencükről:
"Nem ideges, hosszú életű. Nincsenek hangulati változásai, mindig ugyanolyan kedves. Egy cseppet sem iszákos. Sutának hat, ahogyan megy, pedig ügyes. Ruhája nem szép, bár praktikus, szellemes. Nyáron strandkocsi, ősszel esernyő, télen nagykabát.”
„A Kacsa lány. Jól látható a vonalvezetésén, de a természete is nőies: kitartó, simulékony, vágyik az udvarlásra és imádja az ajándékokat." James Bond, Roger Moore tolmácsolásában, valódi, hegyi autós üldözésben bizonyította a Citroën 2CV nagyszerű úttartását, fordulékonyságát és hihetetlen kezességét.

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor