Tudta-e?
Miért szúrósak a kaktuszok? Leveleik szúrós tövisekké alakultak, mert ez kedvezõbb a száraz területeken élõ növények számára. Így kisebb felületrõl kevesebb nedvességet kell elpárologtatniuk, ez pedig a sivatagban, ahol forrón tűz a nap, és ritkán esik az esõ fontos számukra.

94. szám - 2012. május 01.

Csernobil

Napok alatt halt ki a város

Huszonhat évvel ezelőtt történt a világ egyik legnagyobb atomkatasztrófája az akkori Szovjetunióban, Csernobilban.

8
A Pripjaty városában található, használatba sosem vett óriáskerék, valamint a csernobili atomerőmű négyes reaktorának hűtőtornya örökké a nukleáris balesetek jelképévé vált.

1986. április 26-án senki sem sejtette a kijevi területen, csernobili járásban található Pripjaty városában, hogy aznap este már nem a saját otthonaikban fogják elkölteni vacsorájukat. Mindenki gőzerővel készült a szokásos május elsejei felvonulásra, a város gyerekeinek fantáziáját pedig az új vidámpark izgatta a dodzsemekkel és az óriáskerékkel.
Még az előző napra, április 25-ére a Vlagyimir Iljics Lenin atomerőmű négyes blokkjának karbantartása volt betervezve, illetve egy kísérlet gyakorlati próbája. A kísérlet az atomreaktor típusa miatt kellett, mivel egy esetleges áramszünet hatására nem keringette semmi a hűtővizet. Az erőmű mérnökei rátaláltak a probléma megoldására, ám azt csak csökkentett hatásfokú reaktornál lehetett végrehajtani - így a karbantartás miatt csökkentett teljesítményű négyes reaktor lett a későbbi katasztrófa gócpontja.

A reaktor folyamatos teljesítménycsökkentése - a kísérlethez 7-10 százaléknyi kellett volna - 50 százaléknál le lett állítva, mivel a közelgő hétvége miatt többlet-energiára volt szükség a régióban. A reaktor tehát egy napig félgőzön működött, ami nem tett jót, mert ilyen arányú teljesítménynél olyan kémiai láncreakciók indulnak be, amik "megfojtják" a maghasadást.

Mikor április 26-án tovább kezdték csökkenteni a kívánt 10 százalék felé a teljesítményt, a láncreakció összeomlott, a teljesítmény egy százalékra esett pillanatok alatt. Erre az erőmű mérnökei hatalmas sebességgel kezdték a kívánt szintre emelni a reaktor teljesítményét, a biztonsági rendszert pedig üzemen kívül helyezték, hogy elindíthassák a tesztet.

Egy konstrukciós hiba folytán a reaktor melegedését szabályozó automatika nem kapcsolta le a folyamatokat, így rövid időn belül felrobbant a négyes reaktor, akkora mértékű radioaktív szennyeződést lőve a magasabb légrétegekbe, amelyet pár nappal később még az Amerikai Egyesült Államok keleti partjainál is észleltek a sugármérők.

Moszkva hivatalosan csak három nap elteltével ismerte be a balesetet, a reaktor pedig összesen tíz napig égett. A katasztrófa a határ közelsége miatt Fehéroroszország déli részét érintette még súlyosan a csernobili területek mellett. Összesen 200 000 embert telepítettek ki, nagy többségüket alig három nap alatt. Az erőmű dolgozóinak 1970-ben felépített Pripjaty lakhatatlanná vált, számukra Szlavutics városát építették meg az ukrán hatóságok, mivel az atomerőmű egészen 2000 decemberéig termelt energiát.

A legsúlyosabban szennyezett területet 1986 óta egy zóna védi, ahová a belépést csak különleges engedélyek után lehet megtenni, maximum 15 napra. A katasztrófa során és az utána elszenvedett sugárszennyezés következtében megbetegedett és elhunyt áldozatok száma nem ismert pontosan, de több tízezerre tehető.

A nukleáris katasztrófa teljesen beépült a köztudatba: számtalan orosz könnyűzenei csapat énekelte meg a balesetet, de David Bowie is szentelt egy dalt az eseménynek.

Az erőmű közvetlen közelségébe épített Pripjaty városát az eltelt 26 év alatt visszahódította magának a természet. A soha használatba nem helyezett óriáskerék, a május elsejét hirdető feliratok, a tízemeletesek tetején található vörös csillagok, a vidámparki dodzsemek a katasztrófa és az eltelt negyed század örök mementóivá váltak.



ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor