Tudta-e?
hogy két és fél milliárd évvel ezelőtt csaknem az egész Földet víz borította?

49. - 50. szám - 2008. július 28.

TÁPLÁLKOZÁS

Ételfertőzések és ételmérgezések

Ételfertőzés élő baktériumokat tartalmazó étel, élelmiszer fogyasztását követően alakul ki. Ételmérgezés esetén nem élő baktériumok, hanem az általuk termelt toxinok (mérgező anyagcsere-termékek) okozzák a betegséget.
KORPONAI László, okl. élelmiszeripari mérnök

Idézet a szerző MIKROBIOLÓGIA – Elméleti alapok című könyvéből (Árgus, 2008, Újvidék)

Az élelmiszerek megfertőződhetnek különböző mikroorganizmusokkal. A patogén mikroorganizmusok szabály szerint nem szaporodnak az élelmiszerekben, ám megőrizhetik életképességüket több éven át is, és az élelem útján bekerülve megfertőzik az élő szervezetet. Ilyenkor azt mondjuk, hogy ételmérgezés történt.



Az ételmérgezés tágabb értelemben felölel egy egész sereg „meghibásodást” az ember egészségében, amelyeket előidézhetnek az élelemmel bejutott különböző mérgező anyagok. Ezek lehetnek kémiai eredetűek, mérgező növényekből vagy állatokból származó vegyületek. Külön csoportot képez a baktériumos mérgezés, amelyet maguk a baktériumok okoznak, illetve az általuk termelt toxinok. Ezt még toxikoinfekciónak is nevezik, ami annyit jelent, hogy meghatározott fajta mikroorganizmus kiváltotta infekció (fertőzés) lépett fel, miután a toxint termelő mikroorganizmus toxinjával „megmérgezi a szervezetet”. Beszélünk még intoxikációról (mérgezésről) is, amikor az élelemmel már a „kész baktériumméreg” került be a szervezetbe.

A mérgeket (toxinokat) termelő Clostridium botulinum, Staphylococcus aureus ételmérgezést okozhatnak ugyanúgy, mint egyes fajok a Salmonella és a Streptococcus nemzetségekből. A sztreptokokkuszok sokkal enyhébb lefolyású mérgezést okozhatnak, mint a többi ételmérgezést okozó baktériumok. A Bacillus és Clostridium nemzetségekben a mérgező Clostridium botulinum, valamint a Clostridium perfringens és a Bacillus cereus, mint nagy jelentőségű képviselők említhetők meg. A Cl. perfringens, Bac. cereus, Esch. coli és Proteus mirabilis, a Streptococcusokhoz hasonlóan mérgezik a szervezetet akkor, ha az élelemmel nagyszámú baktérium került be.



A Salmonella nemzetség egyes fajai az élelmiszerekben szaporodnak el, és ételmérgezést idézhetnek elő. A tífusz és a paratífusz elnevezésű fertőző betegségek is az élelemmel terjednek, és a Salmonella typhi illetve a Salmonella paratyphi fajok okozzák. A mérgezés csak nagyobb számú élő baktérium bevitele esetén lép fel.

Kémiai anyagokkal történő fertőzés esetén jellemző, hogy a mérgezett élelem bevitele és a mérgezés, a betegség tüneteinek megjelenése közötti idő nagyon rövid (10 perc – 2 óra). Metilalkohollal történő mérgezés esetén ez az idő kivételesen 18 – 48 óra. Ilyenfajta mérgezés a rovarölő szerek okozta mérgezés is.

A mérgező („mérges”) gombák nagyon nagy bajt idézhetnek elő, főleg a nem hozzáértő „gombavadászoknál”, akik mellesleg még át sem nézetik a természetben gyűjtött gombát. Nagyon erős mérge(ke)t tartalmaznak, és már 6 – 15 óra elteltével jelentkeznek is a mérgezés jelei, ami fejfájásban, izomgörcsökben, hányásban stb. nyilvánul meg.

Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor