Tudta-e?
A számítógépes merevlemez feje adatrögzítéskor egészen közel kerül a lemezhez. Hogy mennyi is ez a távolság? Nos, az emberi hajszál vastagságának négyezred, a vörösvérsejt átmérőjének háromszázad, s cigarettafüst részecskéjének 250-ed része.

53. szám - 2008. augusztus 25.

Állatvilág

A kutyák is leégnek

Nyáron a tikkasztó hőségben, árnyék és ivóvíz híján tengődő, láncra kötött, autóba zárt kutyák sokasága szenved, vagy akár pusztul el gazdáik nemtörődömségétől
www.fn.hu



Mire kell ügyelnünk az embert számára is nehezen elviselhető 30 Celsius-fok feletti kánikulában? Mindenekelőtt mindig legyen - ha lehet friss - ivóvíz a kutya előtt, valamint árnyékos hely , ahova elhúzódhat a perzselő napsugarak elől. Nagy melegben jól eshet nekik egy kis fürdő, vagy az, ha legalább vizes törülközővel vagy vizes kézzel megsimogatjuk őket. Tévhit, hogy ha lelocsoljuk a kutyát, tüdőgyulladást kaphat.

Halálos lehet az autó

Persze a vizet nem szerető kutyusok ezt nem igazán fogják tűrni. A vízkedvelőknek azonban nagy örömet okozhatunk egy fél órás úszással , persze ezt se a déli órákban tegyük. A hosszú szőrű kutyák esetében megváltás lehet a szőr lenyírása akár házilag is, de inkább bízzuk ezt kutyakozmetikusra. Lakásban tartott kutyák esetében a kutyasétáltatást kora reggelre, illetve késő délutánra vagy az esti órákra időzítsük, védve ezzel is őket a hőgutától vagy akár a leégéstől. Merthogy fülük, orruk, a forró beton miatt pedig a tappancsuk, bizony leéghet.

Ha gépkocsiban szállítjuk a kutyát, mindig kapcsoljuk be a ventillátort vagy a klímát, esetleg az ablakot engedjük le, hiszen nyáron az autóban akár 50 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. És ami a legfontosabb: ne hagyjuk őket bezárva az autóban, ez számukra életveszélyes.



A megelőzés a megoldás

Több olyan eset is volt már, hogy a gazdája az autóban felejtette a kutyáját, mondván, néhány perc alatt elvégzi a dolgát, és már mennek is tovább. Ez a néhány perc azonban a kutya életébe került, aminek általában állatkínzás gyanúja miatti feljelentés lesz a vége.

Ha azt látjuk, hogy egy állat a melegben az oldalára dől, nem mozdul, nagyon liheg, a bőre süt a forróságtól, vagy akár görcsöl, akkor azonnal kezdjük hűteni, lehetőleg hastájékon, vagy a lábaira tegyünk vizes borogatást és vigyük orvoshoz. A hőguta gyakran halálos, így a megelőzés jelentheti az igazi megoldást.

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor