A jégkorszak ezzel hirtelen véget ért – mindezt két német kutató állítja, akik modellezték a tíz és fél évezreddel ezelőtti folyamatokat.
Gerrit Lohmann, a brémai óceánkutató intézet kutatója és kollégája, Gregor Knorr számítógépes modelleket készítettek a klímaváltozásról, amely a jégkorszak végén következett be. A mérések alapjául tengeri üledékeket, lerakódásokat vettek. A modell szerint a déli jégolvadás felerősítette a meleg és sós víztömegek észak felé áramlását, amelyek a víz megváltozott sűrűségi viszonyai következtében indultak meg.
Az Atlanti-óceán északi felének vize – írják a kutatók a Nature-ben megjelent cikkükben – egyre sósabbá és főleg egyre súlyosabbá vált, mert ez adta le a délen felgyülemlett hőenergiát az atmoszférának, a légkörnek. Ez a folyamat indította be egyébként a Golf-áramlást is, minthogy a lehűlő, és elnehezedő észak-atlanti víztömegek lesüllyedtek, és déli irányba kezdtek mozogni. A mélységi déli áramlást a felszínen viszont egy észak felé irányuló melegáramlat kísérte.
Ennek nyomán az észak-atlanti térségben hat fokkal emelkedett az átlaghőmérséklet, és olvadásnak indultak az északi jégtömegek. A jég olvadásából keletkező víz édes, és könnyű volt, így nem befolyásolta érdemlegesen a Golf-áramlást. Ugyanakkor a kutatók szerint ha a globális felmelegedés miatt felerősödik az északi jég olvadása, az tényleg megzavarhatja az áramlatot.