Tudta-e?
...hogy Svédországban, Izlandon és Norvégiában teljesen tiltják a mesterséges élelmiszer-színezékeket?

80. szám - 2011. január 10.

2010 legfontosabb felfedezései

Rugalmas vasötvözet és repülő béka

1. rész - Bemutatjuk az elmúlt év legfontosabb tudományos felfedezéseit

Japán kutatók különlegesen rugalmas vasötvözetet, emlékező fémet hoztak létre, melyet bonyolult szív- és agyműtéteknél, illetve földrengésveszélyes helyeken az épületeknél alkalmazhatnak.

A látszerészetet forradalmasító új szemüveget készítettek Izraelben. Az üveglencsébe 25 néhány mikrométer vastag, egy mikrométer mély kört karcolnak, a lencsén áthaladó fény ezeken úgy törik meg, hogy a fénysugarak nem egyetlen pontban, hanem egy csatornában találkoznak, így a lencse tökéletesen éles látást biztosít közelre és távolra.

Fém és kerámia alapú nanorétegeket tartalmazó, időtálló DVD-lemezt fejlesztettek ki Csehországban.

Brit tudósok bizonyították az evolúció egyik eddig csak elméletben létező alaptételét, amely szerint a fajok egymásra hatása sokkal jelentősebb az alkalmazkodás folyamatában, mint az élőlényt körülvevő környezet változása.

Bejelentették, hogy 2007 óta több mint százhúsz eddig ismeretlen állat- és növényfajt fedeztek fel Borneó szigetén, köztük a világ leghosszabb rovarát, a színét változtató repülő békát, a tüdő nélküli békát, a "bronzhátú" siklót és a "szerelmi nyilakat kilövő" csigát.

Ausztrál kutatók megfigyelték, hogy a hosszúszárnyú bálnák legendás énekét lassan felváltja a mutogatás. Mára olyannyira eluralkodott a lárma az óceánokban, hogy a tengeri óriások nem hallják egymás "szavát", így a inkább uszonyaik segítségével kommunikálnak.

Egy brit kutatás szerint több százezer növényfajjal kevesebb létezik, mint eddig hitték: legalább 600 ezer újonnan leírt növényfaj valójában egy már meglévő faj másik elnevezése.

A legkorábbi szárazföldi növények, a májmohák (Hepaticopsida) spóráit találták meg Argentínában. A felfedezés tízmillió évvel korábbra teszi a szárazföld növények általi meghódítását, és bizonyítja, hogy a szárazföldi növényvilág sokszínűsége 472 millió évvel ezelőtt fejlődött ki.

A NASA bejelentette, hogy másfajta életet azonosítottak: a baktérium, amely egy kaliforniai sóstó üledékes rétegében él, amely foszfor helyett mérgező nehézfémet, arzént épít be fehérjéibe és örökítő anyagába. Most első alkalommal nyert bizonyosságot, hogy minden ismert földi élet egyik alapvető építőkövét egy másik elem helyettesítheti.
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor