Tudta-e?
...hogy életünk során mintegy 100 tonna táplálék halad át a gyomor-bél traktuson

77. szám - 2010. március 1.

Hatalmas üzletág

A halal, vagyis az iszlám vallás követői számára készített speciális élelmiszer előállítása és forgalmazása rohamosan növekvő üzletág lett világszerte. Európában is sorra listázzák be a halal termékeket a legnagyobb áruházláncok.
dr MUHI B. Béla

A halal étel az iszlám vallás szabályai szerint feldolgozott és elkészített élelmiszert jelent. Hasonlóan a kóser ételekhez, a halal termékek sem tartalmazhatnak sertéshúst, sőt zselatint, ecetet és alkoholt sem. Az ilyen ételek elkészítésénél a folyamatokra is ügyelni kell, hogy még csak ne is érintkezzen az élelmiszer nem halal termékekkel. Vágásnál az állatot Allah nevében ölik le, majd az állat vérét teljesen kifolyatják. Ilyen és egyéb szabályok miatt az igazi halal-élelmiszerek elkészítése körülményes folyamat, amit általában minősítő cégek is ellenőriznek, mielőtt a termék címkéjére rákerülne a halal megjelölés.

Számos országban törvény írja elő, hogy az állatokat levágás előtt kábítani kell, azonban a muzulmánok számára egy ilyen állat már halottnak számít, a Koran pedig tiltja az elpusztult állatok elfogyasztását.

A globális üzletág a muzulmánok vallási meggyőződésére épül, hogy olyan élelmet kell vásárolniuk és fogyasztaniuk, amelyek egészségesek és „megengedettek”. Az európai üzletláncokban jelenleg a tejpor, a konyhai ízesítők és mártások szerepelnek a legnépszerűbb halal termékek listáján. A nagy nemzetközi cégek közül sokan már felismerték ebben a piaci szegmensben rejlő lehetőségeket. A világ legnagyobb élelmiszeripari vállalatai, a Nestlé és az Unilever már évek óta gyárt a muzulmánok által is fogyasztható ételeket. A Nestlé nemrég több tíz húsalapú és fagyasztott áru forgalmazását kezdte meg Európa-szerte.



Frits van Dijk, a Nestlé alelnöke nemrég a Hágában megrendezett Halal Világfórumon azt nyilatkozta, hogy számításai szerint a következő évtizedben ez az üzletág 20-25 százalékos növekedésre számíthat világviszonylatban. Az európai halal élelmiszerek éves forgalmát jelenleg 66 milliárd dollárra becsülik. Ide egyaránt beleszámít a hús, a friss és a csomagolt élelmiszer is. A világpiaci forgalom ennek csaknem tízszerese, mintegy 635 milliárd dollárt tett ki az elmúlt évben. Ezek a termékek ma már nemcsak a szakboltokban kaphatók, hanem a nagy üzletláncok polcaira is felkerülnek – tette hozzá Van Dijk, utalva arra, hogy Európa legnagyobb üzletláncai, a brit Tesco, a Sainsbury, a francia Carrefour szupermarketek is forgalmaznak már halal termékeket.

A Nestlé egyébként a vezető helyet foglalja el a világviszonylatban a halal termékek piacán.
Tavaly több mint 5 milliárd svájci frankos forgalmat bonyolított le a termékkategóriával. Főleg Malajziában, Indonéziában, Törökországban és közel-keleti országokban értékesíti a halal árucikkeket. Európában Franciaország, Nagy-Britannia és Németország tartozik a legnagyobb piacai közé. A Nestlé világszerte működő 456 gyára közül ma 85-ben készítenek a halal szabványait betartva termékeket. Paul Buckle, a Nestlé vezérigazgatója nemrég bejelentette, hogy 260 millió svájci frank beruházást tervez Délkelet-Ázsiában. A Nestlé az idei évben is a forgalom növekedését várja a térségben, annak ellenére, hogy a recesszió a legtöbb ország gazdaságát erőteljesen sújtja a régióban. A halal ételek piaca a globális válság ellenére mégis gyarapodást mutat.

Az Iszlám Országok Szervezete (OIC) már több éve azon munkálkodik, hogy kidolgozza a halal ételek egységes előírásait és elkészítési szabványait, ugyanis jelenleg 1,3 milliárd iszlám vallású ember él a Földön és ezek mind potenciális ügyfélnek számítanak. A balkáni országokban a több száz éves török uralom után is gyakran lehet találkozni halal ételekkel. Bosznia mellett Montenegróban is számos halal terméket kínálnak már az üzletekben.

A világ egyik legnagyobb gyorsétteremlánca, a KFC is kínál halal élelmiszert


























Az európai halal élelmiszerek védjegye
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor