Tudta-e?
hogy Jurij Gagarin 1961. április 12-én a világon elősször nyolcvankilenc percig keringett a Föld körül a kozmoszban a Vosztok-1 kabinjában?

26. szám - 2007. november 26.

Sikeres volt a vajdasági TUDOK – 2007

Megrendezték a kutató diákok vajdasági regionális konferenciáját
MUHI Béla

1
Nagyszerűen sikerült a 2007 évi vajdasági TUDOK. A tartomány 16 oktatási intézményéből 152 kutató diák tartott színvonalas előadást, melyet 36 tagú zsűri értékelt. 28 kiemelt előadás oklevélben részesült.

A konferenciát a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete hirdette meg.
Helyszín: Svetozar Marković Gimnázium - Szabadka, Petőfi Sándor utca 1.
www.gimnazijasubotica.edu.yu
Időpont: 2007. november 24.
Kapcsolattartó és versenyszervező: Mátyus János, több éve sikeres mentor, a gimnázium történelemtanára
Kapcsolat: matyus@tippnet.co.yu Tel. 024/517-197
Koordinátor és szervező: Muhi Béla, a GENIUS mozgalom elnöke, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének alelnöke, a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács Tagja
Kapcsolat: mbb_ns@neobee.net Tel. 064 266-00-51
A konferencián a Kutató Diákok Országos Szövetségét Révész Tamás elnök képviselte.
www.kutdiak.hu
A vajdasági TUDOK meghirdetése: itt

A vajdasági konferencián oklevélben részesülő, a gödöllői országos konferenciára javasolt diákok a következők (aláhúzva):

I. SZEKCIÓ - IRODALOM, NYELVÉSZET
Zsűri: Dr. Hózsa Éva, Mr. Takács Izabella, Bálint Irén
1. Szalma Gábor és Mészáros Diána: Csáth kontra Csáth - Kosztolányi Nyelvi Gimnázium, Szabadka
2. Lehoczki Szabolcs és Berta Lilla: Giccskultúra - Zentai Gimnázium
3. Tóth Dorottya és Sztantity Szebasztián: Kimondva, kimondatlanul... - Zentai Gimnázium
4. Varkulya Csilla: Mi van a felszín alatt a deltában? (Palics-mítosz Tolnai Ottónál) - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
5. Hunyadi Tünde: Sms-ben mondom el - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium, Zenta

II. SZEKCIÓ - TÖRTÉNELEM, POLITOLÓGIA
Zsűri: Dr. Mészáros Zoltán, Dr. Ricz Péter, Vass Géza
1. Süli Flórián: A szabadkai vár története - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
2. Sóti Lilla és Szabó Anita: ”Jöttem, láttam, győztem” (Caesar) - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
3. Dobroka Alexandra és Király Krisztina: Szabadka birtokosai a középkorban - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
4. Kecskés Tamás és Vadlövő Gabriella: A nemzeti történelem ellentmondásai - Zentai Gimnázium
5. Csicsevszki Konstantin: Miért aggódik Amerika? - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék

III. SZEKCIÓ - SZOCIOLÓGIA
Zsűri: Dr. Slavić Ágnes, Mr. Ivánovics Josip, Barlai Jenő
1. Domány Sarolta és Farkas Gabriella: A tehetség megélése! - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és kollégium, Zenta
2. Kecskés Szanella és Harangozó Edina: Fiatalok és a szexualitás - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
3. Bogárdi Brigitta és Kórizs Timea: Család vagy karrier? - Kosztolányi Dezső Nyelvi Gimnázium, Szabadka
4. Bicskei Andrea: Az értelmi fogyatékos emberek helyzete Magyarkanizsán – Zentai Gimnćzium
5. Kodé Brigitta: Falum, Padé egészségügyi helyzete - Zentai Gimnázium
6. Lukács Lilla és Nagy Boglárka: Szenzáci! Szenzáció! - Kosztolányi Dezső Nyelvi Gimnázium, Szabadka

IV. SZEKCIÓ - PSZICHOLÓGIA, OKTATÁSKUTATÁS
Zsűri: Dr. Sági Zoltán, Andrasity Mónika, Lukács Aurélia
1. Horváth Andrea: A balkezesség története - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
2. Hallgató Tünde: Nyelvhasználati szokások a vegyes házasságú családokban - Orvostudományi Kar, Újvidék
3. Farkas Berill és Raffai Orsolya: Direkt és indirekt módszerek összevetése - Dositelj Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskola, Topolya
4. Erdélyi Anita és Szatmári Orsolya: A stressz, mint a XXI. század betegsége - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
5. Borbás Eszter: Csiribú-csiribá - Április 7-e Egészségügyi Szakközépiskola, Újvidék
6. Rózsa Szabina: Lehetséges eltérések a fiatalok értékrendjében társadalmi helyzetüktől és pályaválasztásuktól függően - Dositelj Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskola, Topolya
7. Harkai Katinka: Milyen nemű az egyetemi diploma? - Dositelj Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskola, Topolya

V. SZEKCIÓ - KÉMIA
Zsűri: Dr. Csanádi János, Kikity Erzsébet, Veréb Magdolna
1. Novák Tamás: Vezetékes vizünk veszélyes anyag? - Zentai Gimnázium, Zenta
2. Kecsenovity Egon és Tóth Szabolcs: Rakéta üzemanyagok és hatásfokuk - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
3. Dobó Albin és Varga Anna: A fémek szerkezetének, tulajdonságának összefüggései -Vegyészeti-Technológiai Iskola, Szabadka
4. Hernyák Zsóka és Klebecskó Kornél: Cukor és élesztő, de milyen áron? - Vegyészeti-Technológiai Iskola, Szabadka
5. Trungel Erika: A szennyvíz tisztítása Szabadkán - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
6. Bleszkány Viktor és Tóth Tamara: A moholi gyógyvíz, Orlovača - Zentai Gimnázium, Zenta

VI. SZEKCIÓ - KÖRNYEZETVÉDELEM, FÖLDRAJZ
Zsűri: Rábaközi Tamás, Gligor Gellért, Lalija Gábor
1. Aranyos Helga és Poltúra Emese: Péterréve-parlagfű - Zentai Egészségügyi Középiskola, Zenta
2. Tóth Tamara: Környezetvédelem községemben - Zentai Gimnázium, Zenta
3. Benák Timea és Szalai Bence: Média (környezet) védelem - Zentai Gimnázium, Zenta
4. Valkai Péter: Légszennyeződés Újvidéken - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
5. Badó Tímea: Állatvédelem - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
6. Kuti Andrea és Odry Ákos: Őrizzük meg vizeinket és környezetünket! - Műszaki Iskola, Szabadka
7. Szekér Réka és Biacsi Tamra: Érezhető-e a globális éghajlatváltozás Szabadkán és környékén? - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
8. Bátori Annamária: Földünk „pattanásai” – Vulkánok - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
9. Hangya Tamás és Varga Viktor: Zenta község vad- és erdőpopulációja - Zentai Gimnázium

VII. SZEKCIÓ - BIOLÓGIA, ÁLLATVILÁG, AGRÁRTUDOMÁNY
Zsűri: Dr. Czékus Géza, Dr. Bózsa Pál, Mr. Hulló István
1. Király Ildikó és Úri Andrea: Parányi, konyhai mikroorganizmusok - Április 7-e Egészségügyi Iskola, Újvidék
2. Farkas Árpád és Biró Magyari Tas: „Régi” és „új” növényfajták Zentán - Zentai Gimnázium, Zenta
3. Tóth Beáta: A külső tényezők hatása a csirázás folyamatára - Zentai Gimnázium, Zenta
4. Menyhárt Ákos: A búvárbogár „lencsevégen” - Zentai Gimnázium, Zenta
5. Tóth Tímea és Losonc Renáta: Táplálkozási rendellenességek - Törökkanizsai Gimnázium
6. Vachler Olivia és Kovács Terézia: Az idergrendszer - Törökkanizsai Gimnázium
7. Turi Viktor: A papagájok - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
8. Nagy Abonyi Emese: Gyógynövények Zenta környékének népi gyógyászatában - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
9. Balogh Levente: A sárga billegető kucsmás alfajának élőhelye Temerin környékén - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
10. Huszár Dianna: Dodo madár - Bosa Miličević Közgazdasági Középiskola, Szabadka
11. Szennyes Tivadar és Muzsika Tót Tímea: A növény és a fény kölcsönhatása - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
12. Glesszer Erik: A nagygombák termesztésében alkalmazható új komposztálási technológiák és alapanyagok - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta

VIII. SZEKCIÓ - ORVOSTUDOMÁNY
Zsűri: Dr. Horváth Militicsi Szabolcs, Dr. Takács Gusztáv, Dr. Zádori János
1. Bajusz Erika: Korai fejlesztés a tanulási zavarok megelőzésére - Egészségügyi Középiskola, Zenta
2. Szabadi Lilla: Az újszülöttek rendellenességei - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
3. Mészáros Anna és Ülvöcki Gábor: A rákos megbetegedések gyakorisága Zentán - Zentai Gimnázium
4. Döme Lili és Tóth Ágnes: A fiatalok ismeretei a szexuális úton terjedő betegségekről és azok következményeiről - Zentai Gimnázium
5. Borda Edit és Brasnyó Xénia: A szívinfarktus - Április 7-e Egészségügyi Iskola, Újvidék
6. Nagy Katalin: A Down-kór észak-bácskai és magyarországi esetgyakoriságának összehasonlítása - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
7. Bollók László és Mátin Dániel: Trichinella spiralis (Trichono) - Április 7-e Egészségügyi Iskola, Újvidék
8. Pejin Andrea: Az asztma - Egészségügyi Középiskola, Zenta
9. Bilik Blanka: Sport és egészség - Április 7-e Egészségügyi Iskola, Újvidék
10. Győri Lilla és Burány Zita: A droghasználat a fiatalok körében - Zentai Gimnázium

IX. SZEKCIÓ - NÉPRAJZ, HELYTÖRTÉNET
Zsűri: Dr. Silling István, Dr. Papp Árpád, Mr. Beszédes Valéria
1. Radics Noémi és Körmöci Csilla: Vajdaság népviseletei - Bosa Miličević Közgazdasági Középiskola, Szabadka
2. Kocsis Flóra: Doroszló névadási szokásai - Bosa Miličević Közgazdasági Középiskola, Szabadka
3. Farkas Laura: Kalocsai népviselet - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
4. Barna Emese: Zenta környékének festőnövényei - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
5. Losonc Szintia és Bagi Orsolya: Falunk története és hagyománya a kosárfonás - Beszédes József MMIK
6. Kaszoli Violette: A csantavéri templom - Bosa Miličević Közgazdasági Középiskola, Szabadka
7. Moszni Orsolya: A kishegyesi Szent Anna-templom - Svetozar Marković Gimnazium, Szabadka
8. Farkas Anasztázia és Császár Evelin: A Kárász-család - Bosa Miličević Közgazdasági Középiskola, Szabadka
9. Angyal Anikó és Dér Ágnes: Csantavér a babonák árnyékában - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
10. Lénárd Valentina: A Feketity puszta betelepítése - Doszitej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskola, Topolya

X. SZEKCIÓ - KULTÚRTÖRTÉNET, MŰVÉSZET
Zsűri: Dr. Káich Katalin, Ninkov Kovacsev Olga, Boros György
1. Ágó Krisztina: A csókai koponyák vallatója - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
2. Gellér Enikő: Doroszló egykor és ma - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
3. Kurfis Daniella és Harkai Anita: Itt a Tanyaszínház! - Kosztolányi Nyelvi Gimnázium, Szabadka
4. Nagy Enikő és Kókai Anikó: Kasztori Rudolf - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
5. Erdélyi Tivadar: Divat - Bosa Miličević Közgazdasági Középiskola, Szabadka
6. Molnár Lidia: A Duna szerepe Gombos múltjában és jelenében - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
7. Németh Lívia: Boszorkányok - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
8. Burány Tünde: Az építészet fejlődése az idő függvényében - Zentai Gimnázium
9. Farkas Zsuzsanna: Egy szárnyvonal leépülésének története - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
10. Csúszó Viktória és Nagy Tamara: A szabadkai színház története és jelentősége, Kosztolányi Nyelvi Gimnázium, Szabadka
11. Ternovácz Bálint: A gótika egyházi építészete - Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
12. Szügyi Renáta és Toldi Brigitta: Lélek - Műszaki Középiskola, Szabadka
13. Lukácsi István és Szabó Gábor: Antik kozmológiák - Műszaki Középiskola, Szabadka
14. Fendrik Klára: Bosnyák Ernő, a Délvidék első játékfilm készítőjének életútja - Miért nem vált Zombor Európa Hollywoodjává? – Veljko Petrović Gimnázium, Zombor

XI. SZEKCIÓ - INFORMATIKA, MATEMETIKA, FIZIKA, KIBERNETIKA

Zsűri: Dr. Takács Márta, Dr. Pletl Szilveszter, Mr. Béres Zoltán
1. Odry Ákos: Saját építésű számítógéppel vezérelt robotmodell - Műszaki Iskola, Szabadka
2. Sóti Ivett: A modern technológia használata az oktatásban - Zentai Gimnázium
3. Homolya Miklós: A sztring fa, mint radix fa egy lehetséges alternatívája - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
4. Borsos Sándor és Jung István: Terepfelderítő intelligens kocsi - Műszaki Iskola, Ada
5. Pálfi Szuzanna: Adattárolók - Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
6. Fejdi Emma: A villámok - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
7. Katona András és Oláh Tamás: Manipulálható-e hangokkal az ember? - Zentai Gimnázium
8. Kalmár Gergely és Horvát Benjamin: Elmélet 1.0 - Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
9. Sárkány Rita: Poliéderek: Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
10. Morvai Flórián: Az n tetszőleges szám - Zentai Gimnázium
11. Tóth Tihamér és Tóth Ervin: Kábel nélküli egyirányú adatátvitel két számítógép között - Műszaki Iskola, Ada

XII. SZEKCIÓ - MŰSZAKI TUDOMÁNYOK, TECHNOLÓGIA
Zsűri: Dr. Stamper Mihály, Dr. Kóczó Ferenc, Mr. Rozgonyi Endre
1. Juhász Tamás: Mozgásszimulációk BOBCAT-el - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa
2. Bagi Zoltán: Tárcsafék CAD szimulációja - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa
3. Kávai Zsolt: Függesztett rakodó CAD szimulációja - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa
4. Tóth Attila: Meccano modellek CAD-ben - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa
5. Virág Zsolt: Meccano mechanizmusok - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa
6. Csikós Tibor: Meccano CAD szimulációk - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa
7. Samu Ákos és Zsoldos Zoltán: Öntőtégely működésének szimulációja - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa
8. Kalmár Ottó: Manipulátor mozgásszimulációja CAD-ben - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa
9. Nagy Szabolcs: Szénaterelő CAD modellje és mechanizmusai - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa
10. Bata Zoltán és Gombos Szabolcs: Robotkar animáció CAD-ben - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa
11. Sarnyai Ágnes és Karapandzsity Gabriella - Ablaktörlő mechanizmusai CAD-ben - Beszédes József MMIK, Magyarkanizsa

A konferencián 152 kutató diák 106 előadást tartott 12 szekcióban. Munkájukat összesen 36 szakbizottsági tag értékelte.

Összesen 40 diák, illetve 28 előadás bizonyult szekciójában a legjobbnak. Ezek a diákok elő lettek terjesztve a Kutató Diákok Országos Szövetségénél a 2008 évi Tudományos Diákkörök Országos Konferenciájára való meghívásra (Gödöllő, Török Ignác Gimnázium, március 7-8).

A konferencia nem volt tanulmányi verseny, nincsenek helyezések. Valójában minden részvevő győztesnek számít, hiszen egy nagyon erős regionális konferencián derekasan helytálltak.

Mindenkinek gratulálunk a felmutatott teljesítményéhez, a továbbjutóknak pedig sok sikert kívánunk az országos konferencián!


A megnyitó ünnepségre várva


Révész Tamás, a Kutató Diákok Országos Szövetségének elnöke


Mátyus János versenyszervező


Muhi Béla szervező


Díszes ruhák a régi idők stílusában


Horváth Andrea előadása


Hallgató Tünde prezentációja


Borbás Eszter az emberi hiszékenység témájára bűvészmutatványokat is bemutatott






Bátori Annamária előadása


Tóth Tihamér és Tóth Ervin előadása
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2020 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor