Tudta-e?
...hogy az elmúlt időszakban sikerült, hivatalosan is nemzeti kinccsé tenni őshonos állatfajaink nagy részét? A kilenc kutya fajtát, a három parlagi tyúk fajtát, a szilaj marhát, a három mangalica fajtát, a tincses kecskét, és a galambjainkat. A szürke marhát sajnos az osztrákok már levédték.

66. szám - 2008. november 24.

Egészség

Segít a koncentrálásban a kék fény

A Londonhoz közeli Surrey Egyetem kutatói felfedezték, hogy a kék fény éberré tesz, növeli a koncentrációképességet a munkahelyen és még az egészséget is megóvja

"Ha a fénybe több kék anyagot teszünk, akkor a kék ég ideális fénye felé közelítünk", magyarázza Derk-Jan Dijk, a tanulmány szerzője. A mesterséges fény elsősorban a sötét téli hónapok alatt növeli a komfortérzetet.

Dijk kollégájával, Antoine Viola-val száz irodai alkalmazottat vizsgált egy-egy hónapon keresztül, más-más fényforrással. Az alkalmazottak először a szokásos fehér, 4000 Kelvin színhőmérsékletű fénycső megvilágítása alatt dolgoztak. Ezt követte a kék fény, 17.000 Kelvinnel.

A kísérlet végén a kék fény minden vonatkozásban diadalmaskodott. Az alkalmazottak teljesítőképessége, koncentrációja és komfortérzete is jelentősen javult hatására. Esténként, amikor a dolgozók kikapcsolták számítógépeiket, kevésbé voltak kimerültek, és éjjelente nyugodtabban tudtak aludni. Szemük nem fáradt annyira ki, és fejfájás sem gyötörte annyira őket kékfényes megvilágítás esetén, mint a hagyományos, fehér irodai fénynél.

Dijk úgy sejti, hogy a több kéket tartalmazó fényt a szem egy 2002-ben felfedezett fényreceptora fogadja be. Sajnos, amíg mesterséges fehér fény világít világszerte az irodákban, marad a fejfájás.

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor