Tudta-e?
Egy élet alatt nagyjából hat elefánt súlyának megfelelő ételt fogyaszt el egy ember.

18. szám - 2007. október 1.

Orvostudomány

Korunk pestise, az AIDS

Mai ismereteink szerint az AIDS olyan gyógyíthatatlan, halálos betegség, amit meg lehet előzni.
Dr. CELLER Tibor, Családi Kör hetilap

Az AIDS az Acquired Immun Deficiency Syndrome angol szavak kezdőbetűiből álló szó, jelentése: szerzett immunhiányos tünetegyüttes. A beteg úgy kapja el, hogy felelőtlen szexuális kapcsolatot létesít, esetleg fertőzött vérrel (vérkészítménnyel) érintkezik, illetve a fertőzött anya újszülött gyermekét fertőzheti meg. A betegség az immunrendszert támadja meg, így az sem betegséggel (pl. daganatok), sem az ún. opportunista fertőzésekkel szemben nem tudja megvédeni a szervezetet. Az AIDS betegség vírusa (HIV) nem válogat nemek, nemzetiségek, foglalkozások szerint. Mindenkire egyforma veszélyt jelent.

Az USA-ban az AIDS a legfőbb halált okozó tényező a 25-44 éves korosztályban, körükben a halálesetek 20%-a vezethető vissza az immunhiányos betegségre. Azóta, hogy 1981-ben első ízben regisztrálták a kórt, több mint 600 ezer amerikai lett AIDS-es. A fertőzöttek négyötöde férfi (kezdetben a betegek döntő többsége a homoszexuális párkapcsolatban élők közül került ki, míg mára már nagyon sok a heteroszexuális férfi és az intravénás kábítószerélvező is). Az összes USA-béli AIDS-es beteg 15%-a nő (ezek döntő többsége heteroszexuális úton vagy intravénás kábítószerélvezőként kapta meg a kórt), míg 1%-a gyerek (akik az anyaméhen belül, illetve a szülés és szoptatás során fertőződtek meg).

1981-től2006 végéig Szerbia területén 2088 HIV-fertőzöttet regisztráltak, akik közül 915 (36%) már el is hunyt ebben a betegségen. A 2006-os év folyamán összesen 40 új esetet regisztráltak. A világban az elmúlt 26 évben több mint 28 millió ember hunyt el ennek a betegségnek a következtében. Jelenleg mintegy 40 millióra teszik a fertőzöttek számát, naponta mintegy 11 ezer (!) ember fertőződik meg ezzel a gyilkos kórral. 2006 folyamán összesen 3 millióan hunytak el AIDS-ben, ebből 380 ezer 15 éven aluli gyermek. A leginkább fertőzött régiónak az ún. Szahara-alatti Afrika számít, itt él az összes HIV-fertőzött mintegy 2/3-a! A világ legfertőzöttebb országa a piciny Dél-afrikai Szváziföldi Királyság, ahol minden harmadik ember HIV-fertőzött, és a gyilkos kór miatt az átlagéletkor mindössze 38 év!

Az európai HIV járvány alakulását jól jellemzi az a tény, hogy a Nyugat-európai országokban 1994-től 2000-ig az új HIV fertőzések incidenciája (egy millió lakosra számolva) 64-ről 21-re csökkent, a Közép-európai régióban viszont 2-ről 5-re emelkedett. Tőlünk keletebbre pedig sokkal aggasztóbb a járványügyi helyzet.

Az Egészségügyi Világszervezet éves jelentése szerint az összes HIV-fertőzés fele a 25 év alatti népességet érinti, s a fiatal fertőzöttek zöme a harmadik világban élő nő. A fertőzöttségi mutatók fiatal korosztályok felé történő eltolódása nem meglepetés, mert a világ jelenleg 6,3 milliárdos népességének közel 50%-a 25 év alatti, akiknek 87%-a a fejlődő országokban él. A felvilágosítás és az egészségügyi szolgáltatások hiánya mellett a szegénység, és az ebből következő életkörülmények is nagy szerepet játszanak a fertőzés terjedésében. Az AIDS tehát fokozatosan a fiatalok betegségévé válik, amelynek társadalmi-gazdasági következményei beláthatatlanok.

Az AIDS eredete

A legkorábbi elérhető HIV-szekvencia 1959-ből való, egy bantu férfitől vett vérből mutatták ki, míg a másik történetileg dokumentált pont az 1986-87-es thaiföldi fertőzési járvány. A kutatók meggyőződése, hogy a majmok megbetegedéséért felelős SIV ennél is korábban, valamikor az 1930-as években került át a csimpánzok közvetítésével az emberre, valahol Közép-Afrika nyugati részén. Az akkori vadászatok áldozatául esett fertőzött emberszabású majmok vérével direkt érintkezők könnyedén megkaphatták az addig csak a majmokat megbetegítő vírust.

Szóba került olyan lehetőség is, hogy a fertőzés eredete az 1950-es években az akkori Belga Kongóban a gyermekbénulás elleni védőoltással folytatott kísérletekben keresendő. A kampány orvosai tagadják ugyan, hogy csimpánzok veséit használták volna az oltóanyag előállításához, de amennyiben ez a feltevés mégis igaznak bizonyul, bizony nem kizárt, hogy az akkor kezelt gyerekek ezrei jelentették korunk pestisének forrását.

A kórokozó

Az AIDS-et okozó HIV-vírus hihetetlenül kicsi. Szemléltetésül: egy emberi sejtbe több száz baktérium belefér, HIV-vírusból viszont több százezer elfér egyetlen baktériumban. Minden arra irányuló próbálkozás, hogy kifejlesszünk egy anyagot, amely egyszerre megtámadja és megsemmisíti a vírust, csődöt mondott. A vírusok egyetlen hatékony ellenszere természetes eredetű: az emberi antitestek, melyeket immunrendszerünk állít elő elpusztításukra. A szervezetnek azonban három napra van szüksége ahhoz, hogy a vírusra válaszolva a megfelelő antitesteket előállítsa. Ebben a kritikus szakaszban teljesen védtelen.

Hogyan rombolja szét a sejtet a HIV-vírus? Dr. Patrick Dixon így írja le a folyamatot: „Amikor a vírus hozzáfér a fehérvérsejthez, az „felrobban” és genetikus kódját hirtelen beinjekciózza a sejtbe. Az perceken belül leolvassa a kódot, ami így bekerül a sejt agyába, a nucleusba. A sejt minden szempontból normálisnak tűnik, de meg lett tévesztve: ettől kezdve hordozza a vírus genetikus üzenetét. Hiába halad a fehérvérsejt a véráramba betolakodók után kutatva, hiszen az ellenség már benne, az immunológiai védekezésre szakosodott sejtben lakik. Ha a megtámadott sejt osztódik, a két újonc tökéletes másolata lesz a félrevezetett eredetinek. Ez annyit jelent, hogy minden egyes HIV-vel fertőzött sejt a vérben mozgó biológiai időzített bomba, hiszen eredeti funkcióját, hogy a szervezetet megvédje a kórokozók, ráksejtek ellen – immár nem tudja ellátni, helyette AIDS-vírusokat termel. Amikor a sejt a vírustermeléstől megduzzad és elpusztul, milliószámra szabadulnak ki belőle az AIDS-vírusok. Ezek viszont egyre több T sejtet támadnak meg. Különleges elektronmikroszkópos felvételeken látható, amint a vírusok tömege kis buborékokként bugyognak ki a sejtből. Ezután milliószámban lebegnek a véráramban, amíg nem találnak egy újabb T sejtre, amelyet szintén átprogramoznak - és így tovább”.

 A betegség terjedése

A vírus vérrel, ondóval és nyállal, azaz a testnedvekkel terjed, ebből következnek a fertőzés útjai is:

- nemi kapcsolat során (homo-, bi-, és heteroszexuális érintkezés),

- fertőzött vér vagy vérkészítmény, illetve fertőzött vérrel szennyezett eszköz, tárgy útján,

- a fertőzött anyától kerülhet a magzatba a méhen belüli élet során, szülés közben vagy a szoptatás alatt az anyatejjel.

Még 26 évvel a betegség hivatalos felfedezése után is rengeteg téves információ és rémhír kering ezzel a betegséggel kapcsolatban, ezért szükséges kihangsúlyozni azt is, hogy hogyan nem terjed az AIDS?

- az emberek közötti mindennapi kapcsolat során, mint pl. kézfogás, simogatás, csók stb.,

- tárgyak érintésével, melyeket egy AIDS-es csak megfogott, de vérével vagy egyéb váladékával nem szennyezett be, pl. WC-ülőke, szék, autóbusz-kapaszkodó stb.,

- cseppszóródással (köhögés, tüsszentés),

- fogorvosi-, fodrász-, kozmetikai-, akupunktúrás- és tetováló eszközökkel, ha a használói betartják a fertőtlenítési utasításokat, és ugyanígy nem terjed étkezési eszközökkel (pohár, kanál stb.) sem,

- uszoda, strand vízében sem kapható el,

- nem terjed  ízeltlábú rovarok, így pl. szúnyog, bolha vagy kullancs, illetve háziállatok (kutya, macska, papagáj stb.) csípésével, harapásával, karmolásával sem.

Járványtani sajátosságok

Az AIDS lappangási ideje igencsak változó. A fertőzéstől az ellenanyagok megjelenéséig 1-3 hónap (szerokonverzió), az AIDS diagnosztizálásáig 2 hónaptól 10 évig terjedő idő lehet. A HIV-1-gyel fertőzött felnőttek esetében az AIDS átlagos inkubációs ideje 10 év. A vírusellenes szerekkel történő kezelések ezt jelentősen meghosszabbítják.  

Fertőzőképesség időtartama: A fertőzött személy már a fertőzés korai szakában (az ellenanyagok kimutathatósága előtti ún. ablak periódusban is) fertőzőképes, és egész élete folyamán az is marad.  

Fogékonyság: Általános.  

Letalitás (halálozási arány): Az AIDS kifejlett formájában 100 %. 

HIV-pozitivitás: Ha valaki HIV pozitív, az annyit jelent, hogy megfertőzte az AIDS vírusa. A HIV-fertőzöttek legtöbbjénél kialakul az AIDS, de rendszerint csak hosszabb idő elteltével, akár tíz évvel a fertőzés után. A közbeeső időben a vírusgazda másokat is megfertőzhet, noha jól érzi magát, nem jelentkeznek rajta a betegség tünetei.

A betegség tünetei

A betegségnek – talán a késői idegrendszeri tüneteket kivéve – nincsenek saját tünetei, hanem azok tulajdonképpen a gyengült immunrendszer következtében kialakuló ritka fertőzések (pl. Pneumocystis carinii okozta tüdőgyulladás, citomegalovírus-fertőzés, atípusos mycobacterium-fertőzések, amelyek ép immunrendszerű egyénnél nagyon ritkán fordulnak elő) és jellegzetes malignitások (pl. az egyébként nagyon ritka bőrrák, a Kaposi-szarkóma) az AIDS-eseknél igen gyakran megfigyelhető tünetek. A betegség rendszerint elhúzódó lázzal, testszerte megfigyelhető nyirokcsomó-duzzanatokkal, idült hasmenéssel és fogyással jelentkezik. Később a testszerte megjelenő gombásodások, a máj és a lép megduzzadása a kórjelző.   

Diagnózis - Laboratóriumi vizsgálat

A fertőzés utáni 2-6. héten jelennek meg a vérben a HIV vírus elleni kimutatható ellenanyagok. A diagnózis kimondására kétféle módszer használatos: először az antitestek ún. ELISA-féle módszerrel történő kimutatása, majd ennek pozitív vagy bizonytalan eredményei esetén a kórokozó RNS-ének detektálása ún. Western-blot módszerrel, esetleg immunoflupreszcens próbával. Ezen vizsgálatok kötelezők minden olyan vér esetén is, amelyek transzfúzióra kerülnek, vagy vérkészítmények előállítására lesznek felhasználva. A szűrővizsgálat kiterjed a HIV pozitív személyek szexuális partnereire, HIV-pozitív anyák gyermekeire, a haemophiliásokra (veleszületet vérzékenység), a szerv- és spermadonorokra, a nemi betegekre és azok szexuális partnereire, az intravénás kábítószerélvezőkre, valamint olyan személyekre, akik korábban többszörös transzfúzióban részesültek.

Ha valaki szeretne meggyőződni arról, hogy fertőzött-e vagy sem, akkor névtelen (anonim) AIDS-vizsgálat is kérhető. Mindazoknak, akik ki vannak téve a fertőzés veszélyének, tanácsos elvégeztetniük az AIDS-tesztet.   

Kezelés

Az AIDS-nek nincs ellenszere, de vannak gyógyszerek (pl. sankvinavir, indinavir, ritonavir, nelfinavir, lopinavir, zidavudin, didanozin, stavudin, lamivudin stb.), amelyek egy darabig gátolják a betegség súlyosbodását, és minél több időt nyer a fertőzött személy, annál nagyobb az esélye, hogy időközben megszületik az AIDS ellenszere.

Egy új gyógymóddal viszont „öngyilkosságba kergethetők” a HIV-fertőzött sejtek. Az eljárás során - a "trójai faló"-hoz hasonló csellel - nagy fehérjemolekulákat (ún. proteáz-gátlókat) juttatnak be a sejtekbe, majd azok akkor aktiválódnak, amikor a vírus szaporodásba kezdene. Az újszerű megoldás remélhetőleg nemcsak az AIDS, hanem más vírusfertőzések - például a C-vírusos májgyulladás vagy a herpesz - ellen, sőt, a ráksejtek célzott elpusztítására is bevethető lesz.

A sejtekbe juttatott fehérje gátolja a vírus fehérjebontó-enzimét, amivel a sejtekből kihasítja magának a szaporodásához szükséges anyagokat, így néhány órán belül a HIV-vel fertőzött sejtek elpusztulnak. Az egészséges sejtekben - hiszen azok nem tartalmazzák a vírus proteázát - a molekulának nincs ilyen hatása. A kutatók elképzelése szerint a fehérjét permet formájában lélegezhetné be a beteg: a tüdőalveolusokba kerülő molekulákat azután a véráram szállítaná szét a szervezetben.

Mivel a HIV fertőzöttet jelenleg még nem tudjuk meggyógyítani, és az AIDS védőoltással történő megoldása egyelőre még szintén nem megoldott, ezért nagy súlyt kell, hogy kapjon az egészségnevelés. Az egészségügyi felvilágosítás kiterjed a helyes szexuális magatartásformákra (gyakori partnercsere kerülése, condom használata) is. Nagyon fontos a kábítószerfogyasztás elleni küzdelem, de legalábbis a közös fecskendő- és tűhasználat elkerülése. Nem hanyagolható az egészségügyi személyzet védelme (vérvétel gumikesztyűben, egyszer használatos tű és fecskendő, védőruházat, szájmaszk, védőszemüveg alkalmazása) sem.

Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor