Tudta-e?
A madarak a tájékozódáshoz az égitesteket is felhasználják, szemük időbeli felbontóképessége lekörözi az emberét, számukra egy mozifilm inkább csak állóképek egymásutánjának tűnhet.

170. szám - 2018. november

A magyarság megtartó ereje: az oktatás

Amikor két és fél évtizeddel ezelőtt Újvidéken megalapítottuk a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületét (VMPE), azt a vezérelvet tűztük ki magunk elé, hogy civil kezdeményezések keretében tevőlegesen járuljunk hozzá az anyanyelv megőrzéséhez, az anyanyelvű oktatás minőségének a javításához, megmaradásunk feltételeinek a javításához…
MUHI Béla - a VMPE alapító tagja, a GENIUS elnöke, kiadványszerkesztő

8

Egész úton – hazafelé…”  Petőfi

Amikor a Vajdaságból az anyaországba utazunk, azt tapasztaljuk, hogy egyazon tájegységen, közös természeti-kulturális közegen visz az utunk. Otthonról hazajövünk…

Összekötnek bennünket a testvérek és a szomszédok, a közös múlt és a jelen, a családi, nemzeti és közösségei emlékeink és örökségeink, az együtt megélt történelem, a kultúra. Ahhoz, hogy megmaradhassunk a „határokon túl” és sikeresen boldoguljunk, szükségünk van a család, az iskola és az egész társadalom, ideértve a nemzet odafigyelésére is. Mint tudjuk, a legnagyobb emberi érték a gyermek, akinek helyes testi és szellemi neveltetésén múlik a társadalom jövője…

Két és fél évtizeddel ezelőtt Újvidéken megalapítottuk a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületét (VMPE). Azóta civil kezdeményezések keretében tevőlegesen járultunk hozzá az anyanyelv megőrzéséhez, az anyanyelvű oktatás minőségének a javításához, megmaradásunk feltételeinek a javításához. Pályázatokon, különböző projektek tervezésekor támogatásokban részesültünk elsősorban az anyaországból, kisebb mértékben hazai forrásokból is.

Anyanyelvápolási programokat szervezünk a vajdasági szórványtelepüléseken. Igen tömeges a gyermekek színjátszó csoportjainak bemutatkozása a Suliszínház fesztivál keretében. A népzene és a néptánc vonatkozásában a Szólj síp, szólj és a Kőketánc elnevezésű rendezvényeink váltak rendszeressé és igen népszerűek. Évközi tanári továbbképzéseink TANOM néven lettek akkreditáltatva. Az egyhetes Apáczai Nyári Akadémiát (ANyA), a pedagógusok egyhetes szakmai továbbképzését folyamatosan 2000 óta rendezzük meg, és immár 4 szekcióban akkreditáltattuk. Tankönyvpótló kiadványokat jelentetünk meg, működtetjük a Fókusz ismeretterjesztő és tudománynépszerűsítő elektronikus folyóiratot…

A teljes cikk itt olvasható.

        

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor