Tudta-e?
hogy a négyesikrek születésének valószínűsége 1:490.000!

25. szám - 2007. november 19.

Állatvilág

A macskák élősködői

A macskákban számos külső és a belső élősködő megtelepedhet. Ezek közül néhány az emberre is veszélyforrást jelent.

10
A macskák élősködői

Nagyon sok lakásban, házban, kertben, udvarban élnek macskák. Vannak, akik azért választják társként ezt az állatot, mert kisebb, tisztább, mint a kutya, míg mások hízelgős természetét értékelik, és akadnak olyanok is, akik egerészési ösztönét igyekeznek kihasználni. Ezekről az állatokról az átlagember kevesebbet tud, mint a kutyákról, betegségeit, élősködőit pedig többnyire homály és tévhit lengi körül. A gondozott egészséges macska sok öröm forrása lehet, de az elhanyagolt, orvosi felügyelet nélküli, kijáró-kóborló állatok sajnos komoly veszélyt is jelenthetnek az emberek egészségére. Ez mégsem azt jelenti, hogy kötelező megválni bajuszos kedvencünktől. Amennyiben megismerjük a betegségeit, akkor védekezni is tudunk ellenük, és megoszthatjuk a cicussal lakásunkat annak a veszélye nélkül, hogy valamilyen nyavalyát hoznának ránk.

Paraziták

A parazita szó a görög parasitos-ból származik, amelynek jelentése „az étel mellett”. Azokat a szolgálókat nevezték így, akik a templomi ünnepségeken a jókedvről gondoskodtak, és ezért jutalmul elnyalhatták a gazdagok tányérját. Ahhoz, hogy a parazita szó a biológia területére is eljusson, több évszázadnak kellett eltelnie. Biológiai értelemben a parazita élősködőt, régies szóhasználattal élősdit jelent. A parazita egy másik faj (a gazdafaj) egyedeinek testében vagy testfelszínén él, és annak testéből táplálkozik. A macskák egészségét a külső élősködők - ektoparaziták, és a belső élősködők - endoparaziták veszélyeztetik.

Egy közérdekű reklám




















A macska élősködői közül több is zoonózis, azaz olyan betegség, amely átterjedhet az állatról az emberre. Ezért kedvenceinknek rendszeres belső és külső parazita elleni kezelésekre van szükségük.

Ektoparaziták

A külső élősködők - ektoparaziták - olyan élőlények, amelyek a bőrön vagy a bőrben élősködve a gazdaállatnak kellemetlenséget és kárt okoznak. Táplálékuk elsősorban vér vagy bőr-szőr szövetek. Jelenlétükkel viszketést, allergiás bőrelváltozásokat idéznek elő, legyengítik a szervezetet, és fertőző betegségeket is terjeszthetnek.
A macskákon a következő ektoparaziták tanyázhatnak: bolha, rüh, kullancs, tetvek.
Macskabolha - Ctenocephalides felis

A bolhák kifejlett állapotban néhány milliméter nagyságú, barnás-fekete, lapított testű, hatalmas ugrásokra képes rovarok, amelyek a macska vérével táplálkoznak. A bolhák a vérszíváson kívül számos más egészségkárosodást is okoznak. Kiválthatnak allergiás bőrgyulladást és kórokozókat, bélférgeket terjesztenek. A bolhás macska nem feltűnően vakarózik, viszont gyakran nyalogatja magát, sokat „mosdik”. A nőstény bolhák petéiket a macska környezetébe, a macska fekvőhelyére rakják. A petékből kikelt lárvák fejlődése több hónapig is eltarthat.

A bolha fejlődése hónapokig tart













A kifejlett bolhák csak vért szívni ugranak a macskára, ezért ha a cica szőre között öt bolhát találunk, akkor a környezetében mintegy 100 bolha és fejlődő lárva várja az alkalmat, hogy vért szívhasson. A bolhák jelenlétére sokszor csak a bőrre és a szőrre tapadt sötétszínű bolhaürülék utal. A macska fésűjére ragadt sötét bolhaürülék benedvesítve pirosra színeződik, és ebből következtethetünk arra, hogy bolhafertőzéssel állunk szemben. A macskabolha csak kivételes estben szív vért emberből, de a kutyákat szívesen támadja.
Napjainkban sokféle készítmény beszerezhető, amivel kiirthatjuk a bolhákat, vagy megelőzhetjük a fertőződést. A bolhák ellen jól bevált a bolhanyakörv, de csak szakítórésszel ellátott, vagy nyúlékony eszközt vásároljunk, mert fennáll a veszély, hogy a nyakörv beakad valahová, és megfojtja az állatot. Vannak korszerű „spot-on” készítmények is, amelyek a hát közepére cseppentve felszívódnak, és egy-két hónapig hatékonyak.

Cseppentős antiparazitikum














A macskákat ne fújjuk, szórjuk közvetlenül bolhaporral, permettel, mert az állatok tisztálkodás közben lenyalják magukról az irtószert, és ez egyrészt káros az egészségükre, másrészt ismét védtelenek lesznek a vérszívó élősködők támadásaival szemben. Az állat környezetében porszívózással és a szőnyegek, kárpitok bolhaspray-vel való bepermetezésével, tisztasággal védekezzünk!

Rühatkák


A macskáknál leggyakoribb a fülrühösség, amelyet az Otodectes cynotis nevű parazita okoz. A betegségre elsősorban a fülben felhalmozódott barna ragadós váladék, fejrázás, fülvakarás, vagy a fej oldalt tartása figyelmeztet.

Fülrüh, barna felrakódással

















A fejrühösség, amelyet a Notoedres cati idéz elő, lényegesen ritkább. Ez az élősködő a fejen, a nyakon, esetenként a mellső lábakon okoz szőrhullást, apró göböket, viszkető elváltozást. A rühatka szabad szemmel nem látható, egyrészt mert apró, másrészt, mert befúrja magát a gazdaállat bőrébe, ezért kórhatározása csak laboratóriumi körülmények között kivitelezhető. A rühösség gyógyítása állatorvosi feladat.

Kullancsok

Kapcsolódó témánk (itt).
Ezek a pár milliméter nagyságú élősködők tavasztól-őszig a kertek cserjéin, erdőszéleken leselkednek áldozatukra. Bármelyik emlőst, madarat megtámadják, és a nőstény kullancs a vérszívást követően borsószem nagyságúra dagad.

Éhes kullancsok















A kullancs, a csípés ideje alatt a sebbe fecskendezett nyállal többféle fertőző betegséget is terjeszt. Emberre és kutyákra bizonyítottan veszélyt jelent a kullancscsípés, macskák esetében ez nem teljesen bizonyos.

Tetvek

A macskákon ritkán fordulnak elő tetvek. Esősorban a legyengült, hosszúszőrű fajtákat veszélyeztetik. A vérszívó tetvek és a szőrtetvek nyugtalanítják, vakaródzásra késztetik a macskát. Gyógykezelése rovarölő szerrel végzett fürdetésből áll.

Tetvek, mikroszkóp alatt










Minden esetben ellenőrizzük, hogy macska kezelésére alkalmas szert alkalmazzunk, mert más állatokon kitűnően működő hatóanyagok a macskákon súlyos, akár végzetes mérgezést okoznak.

Endoparaziták

A belső élősködők - endoparaziták - a macska belső szerveiben, szöveteiben sokszor tünetmentesen élősködnek. Eközben tápanyagokat vonnak el a gazdaszervezet elől, és a fejlődésükkel egybekötött vándorlásokkal károsítják, anyagcsere termékeikkel zavarják a gazdaszervezet működését. Legtöbb endoparazita a bélben tanyázik, ezeket bélférgeknek nevezzük, de vannak, amelyek más szervekben telepednek meg előszeretettel. Az állatok fertőzöttsége csak laboratóriumi vizsgálat során állapítható meg teljes biztonsággal, ezért kedvencünk esetében szükség van rendszeres időközökben elvégzett bélsárvizsgálatra. Különösen azért fontos ez, mert több parazitafaj az emberre is átterjedhet, és súlyos megbetegedést idézhet elő. A macska jelentősebb belső élősködői a különböző orsó- és galandférgek és a toxoplasmosist okozó egysejtű parazita.
Orsóféreg - Toxocara mystax

A kölyökmacskák az anyatejjel ürülő lárvákkal, vagy a környezetükből felvett petékkel fertőződnek. A lárvák átfúrják magukat a bélfalon, és a légcsőbe vándorolnak. A tüdőbe jutott férgek köhögésre ingerlik a gazdaállatot, és a felköhögött lárvákat a macska lenyeli. A lenyelt és időközben ivaréretté fejlődött férgek párosodnak, és megkezdik a peterakást. Kismacskákban nagymértékű féregfertőzés lelógó hasat, durva szőrt és remegést vált ki. Legyengült, elhanyagolt állatok fertőzése végzetes következménnyel járhat.

Kifejlett orsóférgek










A macska Toxocara-faja az embert is megfertőzheti. A szájon át bejutó fertőzőképes petékből az ember vékonybelében kikelnek a lárvák, és a nyirok-vérárammal a májba, valamint a tüdőbe vándorolnak, súlyos tüneteket okozva.

Galandférgek

A macskákban több fajta galandféreg is élősködhet. A férgek fejlődéséhez köztigazdára van szükség, ami azt jelenti, hogy a galandférgesség macskáról macskára nem terjed. A macska galandférgének (Taenia taeniaformis) az egér a köztigazdája, és egyben a fertőzés forrása.

Galandféreg
















Az uborkamagképű féreg (Dipylidium) fejlődéséhez szükséges köztigazda a bolha, míg a háromtagú féreggel (Echinococcus) a nyers belső szervek elfogyasztásával fertőződik a macska. A vidéki macskák csaknem 100%-ban fertőzöttek galandférgekkel, ezért minden újonnan beszerzett macskát féregteleníteni kell, és szükség szerint akár többször is ismételni az eljárást. Jól felszerelt állatorvosi rendelőben mikroszkópos vizsgálattal megállapítható, hogy fertőzött-e a macska bélférgekkel. Gyógykezelés csak pozitív lelet esetén szükséges. Az indokolatlanul, gyakran ismételt féregtelenítések ártalmasak a májnak.

Toxoplasmosis

A toxoplazmózisról rengeteg hír és rémhír kering. A macska toxoplasmosisát egy egysejtű, a Toxoplasma gondii okozza. A betegség az állatban legtöbbször tünetmentesen zajlik le. A veszélyt az jelent, hogy ez a parazita a gyereket váró kismamákban megbetegítheti a magzatot. Terhes nőknek ezért gyakran tanácsolják, hogy váljanak meg a macskájuktól. Ez a tanács nem tudományos és kegyetlen az állattal és az emberrel szemben is, mert ha az állattartó körültekintően és elővigyázatosan gondozza a macskáját, akkor a fertőzési kockázat minimálisra csökken. A nőket, akik már a terhesség előtt átestek toxoplazma fertőzésen, nem fenyegeti az újrafertőződés veszélye. A baba tervezésekor a leendő kismama véréből ez megállapítható. Amennyiben a nő vérében nincsenek ellenanyagok, akkor a macskát is el kell vinni az állatorvoshoz toxoplazma szűrésre. Sajnos hazánkban kevés állatorvosi rendelő végez ilyen szolgáltatást.

A toxoplasma fejlődése
























Negatív eredmény esetében a lakásban tartózkodó macska, ha nem fogyaszt nyers húst, nem fertőződik meg, és nem okozhat kárt a gyereket váró nőnek. Amennyiben fertőzött a macska, akkor gyógyszeres kezelés, és az ürítőedény tisztántartásával egy hét alatt megoldható a probléma. Kijáró macskák esetében sajnos a macska újrafertőződhet, és ebben az esetben a terhesség egész ideje alatt indokolt az elővigyázatosság.

Megelőzés, gyógykezelés

A belső élősködők okozta fertőzések ellen mindenképpen védekezni kell. A forgalomban lévő féregellenes szerek több hatóanyag kombinációját tartalmazzák, így a leggyakoribb paraziták ellen a legtöbb féreghajtó megfelelő védelmet nyújt, főleg ha állatorvosi felügyelet mellett alkalmazzuk. A fiatal macskák féregellenes kezelést már 4-6 hetes életkorban el kell kezdeni, és az állatorvos javaslatának megfelelően többszöri ismétlés is szükséges lehet.

A gyógyszer kiválasztása az állatorvos feladata
















Fontos tudni, bizonyos belső élősködők átterjedhetnek a macskáról az emberre, és komoly egészségügyi károkat okozhatnak. A bélférgek felkutatására irányuló rendszeres bélsárvizsgálattal családtagjaink és saját magunk egészségét is védjük.

(A cikkben felhasznált képek az internetre feltöltött reklámanyagokból lettek ollózva.)

Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor