Tudta-e?
Bölcs mint a bagoly - szokták mondani, pedig a bagoly a madarak világában bizony butácskának számít mert a legokosabb madarak a hollók és a varjúk. Feltehetően a bagolyról azért gondolták, hogy bölcs, mert a madarak közül az ő szemük állása hasonlít legjobban az emberéhez – vélekednek a zoológusok.

96. szám - 2012. július 01.

Rém rendes család

A neves Stephen King gyermekei apjuk útját járják. A rémkönyvek koronázatlan királyának sarjai is írással keresik kenyerüket. Nem kis sikerrel.
KOCSIS Árpád | a szerző cikkei

1
Monumentális és félelmetes könyvet írt hét gyerek és az „Az” nevű, földöntúli gonosz lény harcáról a modern amerikai horrortörténetek első számú szerzője a nyolcvanas évek közepén. Stephen King a gyerekeinek ajánlotta regényét. „Srácok, a fikció: hazugságba bújtatott igazság. A mai fikció igazsága meglepően egyszerű: varázslat igenis létezik” – írta a könyv ajánlásában. Lánya, Naomi Rachel tizennégy, fiai, Joseph Hillstrom tizenkettő, Owen Philip pedig mindössze hétéves volt ekkor. Bizonyára nem sok szülő engedte volna meg gyermekeinek, hogy kezükbe vegyék a brutális gyerekgyilkosságokkal teli könyvet, ellentétben Kinggel, aki egyenesen arra buzdította őket, hogy olvassanak és rettegjenek. Kingéknél azonban más a felfogás: ő és felesége, a szintén író Tabitha King három gyerekének mindennapjaihoz születésük pillanatától hozzátartoznak a rémmesék és a horrorisztikus történetek.

Leginkább Joe rajongott már kiskorában a hátborzongató dolgokért számol be a King családról szóló írásában a HVG hetimagazin. A King gyerekek közül ő vált a legkorábban ismertté, tízévesen játszott a kultikus szörnyfilmjeiről ismert George A. Romero rendezte Creepshow – A rémmesék könyve című filmben. A forgatás – melyet állítólag nagyon élvezett –, egyik emlékezetes napja a börtönben végződött. A kisfiú véraláfutásos, hegekkel és vágásokkal borított maszkjában ment haza apjával a felvételről, útközben beugrottak egy gyorsétterembe, az eladók pedig kihívták a rendőröket, mert azt hitték, King bántalmazta a fiát. Pedig szülői erőszakra nem volt példa a King dinasztia életében, sőt a családfő az Az elkészülte után már attól is megundorodott, hogy védtelen gyerekeken elkövetett erőszakról írjon. Gyerekeit viszont támogatta az írásban, miután kiderült, hogy mindhárman nemcsak a borzalmak iránti vonzalmat örökölték apjuktól, hanem az írói gént is.

King mindkét fia ismert író lett. Owen beiratkozott a Columbia Egyetem írókurzusára és művészeti mesterképzésére, első novelláskötete, a kritikusok által körberajongott We're All In This Together 2005 nyarán jelent meg. Feleségével, Kelly Braffet írónővel egy templomból átalakított házban laknak Brooklynban. Stílusa apja szerint leginkább az Amerikai Psychót, a Vonzás szabályait és a Holdparkot jegyző Bret Easton Elliséhez áll közel, előszeretettel ír bizarr szuperhősökről, sportról, könnyűzenéről és New York-i kapcsolatrendszerekről. Wonders című művét jelölték a National Magazine díjára, első nagy regénye, a Reenactment pedig várhatóan jövőre jelenik meg. Öccsével ellentétben az idősebbik King fiú nem használja apja családi nevét, Joe Hill művésznéven jelenteti meg munkáit. Noha külsőre le sem tagadhatná apját, és hozzá hasonlóan ő is a horror, valamint a fantasy műfajban alkot, személyazonosságára csak első bestsellerének, a Szív alakú doboznak a 2007-es megjelenésekor derült fény. Miután első novellagyűjteményének, a 20th Century Ghostsnak a kiadását több nagy amerikai kiadó is elutasította, a művet kis példányszámban jelentette meg a különlegességekre szakosodott PS Publishing. Ezzel – mint később kiderült – óriási üzletet csinált, mert 2006-ban Joe két Bram Stoker-díjat, és egy-egy Brit Fantasy-, valamint World Fantasy-díjat nyert. Joe munkatempója nem olyan gyors, mint apjáé, nem gyártja futószalagon az elbeszéléseket és a több száz oldalas regényeket, viszont ő is hamisítatlan horroríró, aki műveit nyers és tárgyilagos, azaz határozószegény rémtörténeteknek nevezi. Vérfagyasztó regénye, a már említett Szív alakú doboz bizarr relikviákat gyűjtő rocksztárról szól, aki ezer dollárért egy halott ember öltönyét vásárolja meg, melyben bosszúálló szellem kísért. A könyv felkerült a New York Times bestsellerlistáján a legjobb tíz közé, új, Szarvak című műve szintén nemzetközi siker, nemrég magyarul is megjelent.

A Lánygyermek, Naomi viszont egyetemi diplomával a zsebében előbb tengeri és vegetáriánus ételekre szakosodott éttermet nyitott, majd melegjogi aktivista lett. Hivatását évekkel később az Unitárius Univerzalista Egyház lelkészeként találta meg, kiemelkedő eredménnyel végezte el a Meadville Lombard Teológia Akadémiát, s manapság egy unitárius univerzalista egyházban lelkész.



Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor