Tudta-e?
...hogy melyik a leghosszabb kígyó? A hálós piton, amely Ázsia dél-keleti részén él. A leghosszabb példány amit eddig láttak majd 10 méteres volt.

1. szám - 2007. június 4.

KULTÚRA

Versekkel a versekért

Beszélgetés Szatmári Melittával, a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének alelnökével

1

A Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete 1994-ben alakult. Eredetileg Krekity Olga volt a megálmodója. A célja akkor is az volt, most is az, hogy összegyűjtse Vajdaságban a verset, irodalmat kedvelő fiatalokat, eljuttassa őket külföldi versenyekre, hogy ott is megmérettethessenek, valamint hogy kapcsolatot tartson az anyaországi versmondók egyesületével, amely a kezdetektől támogatta az elképzelést. A két szervezet közötti kapcsolat ma is nagyon jó.

Krekity Olga tíz évig vezette a VMVE-t. Mellette mindig ott volt Barta Júlia nyugalmazott bácsfeketehegyi óvónő, akinek szintén szívügye a versmondás, és talán ezért van Bácsfeketehegyen ma is annyi jó versmondó.

Ezt követően két esztendeig bizonyos értelemben stagnált az egyesület. Majd tavaly, 2006 januárjában a fiatalok úgy döntöttek, nem hagyhatják veszni ezt a nemes kezdeményezést. Tisztújító közgyűlést tartottak, amelyen új elnökkel, alelnökkel és vezetőséggel újraindították. Az egyesület új elnöke Hajvert Ákos lett. A VMVE székhelye ugyancsak megváltozott, jelenleg Bácsfeketehegyen van bejegyezve. Erre azért volt szükség, mert a vezetőség nagy része itt lakik.

Hogyan került kapcsolatba az egyesülettel? – kérdeztem Szatmári Melitta alelnöktől.

– 1994-től, tehát megalakulásától tagja vagyok, továbbá rendszeres résztvevője a Szép Szó táboroknak és a versenyeknek.

Eddig milyen eredményekkel büszkélkedhet az újraalakult egyesület?

– Éppen most készítettünk egy féléves összegzést. Idén januártól májusig rengeteg dolog történt nálunk. Több magyarországi verseny elődöntőjét szerveztük meg, Farkas Hajnalka felnőtt versmondónk megnyerte a magyarországi Ratkó József-versenyt. Három tagunk, szintén felnőtt versmondóként bejutott a József Attila-verseny döntőjébe. A szintén anyaországi Anyám Fekete Rózsa-versenyen egy bácsfeketehegyi gyerek, Szarka Ákos lett az első, és a vajdaságiak nagyon-nagyon jó eredményekkel térhettek haza. Januárban megszerveztük a téli Szép Szó Tábort, amelyen három produkció készült, ebből kettővel tájoltunk Vajdaság több helységében. A középső csoport Szívügyek címmel készített egy összeállítást Szűcs Imre, Csorba Piroska és Barak László verseiből, amit bemutattunk Újvidéken, Szenttamáson, Szabadkán és persze Bácsfeketehegyen, a tábor gálaműsorán. A felnőtt csoport Dújú ríli lávmi címmel készített műsort, ezzel a produkcióval most legutóbb, májusban Budapesten egy színjátszó fesztiválon ezüst minősítést érdemeltek ki, Topolyán pedig résztvettek az amatőr színészek fesztiválján, és tovább tájolnak Vajdaság szerte. De meg kell említeni a korábbi nyári Szép Szó Tábort is, amelynek középső csoportja eljutott a szabadkai Theater színjátszó találkozóra, ahol nagyon jól értékelték a darabot.

További célkitűzéseik?

– Elsődleges célunk minél több emberrel megismertetni és megszerettetni a verseket, hogy így biztosítani tudjuk utánpótlásunkat. Ezután is szeretnénk eljutni külföldi versenyekre, ahogyan ezt tavaly és az idei évben is tettük, jó kapcsolatot ápolni a magyarországi versmondókkal, a gyerekeket minél több helyre elvinni. Mivel pedig az a nagyszerű helyzet áll fenn, hogy az egyesület 13 éves fennállása óta talán először fordul elő ennyi tehetséges fiú versmondó nálunk egyidejűleg, Krekity Olgának pedig régi nagy terve volt A Legyek Ura színpadra vitele, amelyben csak fiúk játszanak, augusztusban a Szép Szó táborban a Forrás Színházzal együttműködve a darab nagyszínházi produkcióként is színpadra fog kerülni. Ezzel aztán két évig fognak terepre járni a fiatalok. Nemcsak itt nálunk, hanem magyarországi turnéra is mennek az előadással, valamint Erdélybe, és a szabadkai Népszínház is állandó műsorán tartja majd 2007-ben az előadást.

Januártól májusig rengeteg dolog történt nálunk. – Szatmári Melitta, a VMVE  alelnöke

Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor