Tudta-e?
Hogyan táplálkozik a húsevõ növény? Ezeknek a nönyeknek a leveleik végén tömlõszerû kitüremkedés van, amit kancsónak hívunk. A széle többnyire színes, hogy a rovarokat magához csalogassa. Ha ügyetlenek, a kancsó peremén megcsúsznak és a tömlõ mélyére pottyannak, ahol beleragadnak a lefelé álló ragadós szõrszálakba. A fogságba esett rovarok elpusztulnak a kancsó mélyén és felbomló testükbõl táplálkozik a növény.

12. szám - 2007. augusztus 20.

Az életerő és a harmónia jegyében

A lélek belső muzsikája

A szeptember 13-tól 15-ig tartó kanizsai jazzfesztivált idei leghúzósabb neve Jewel Brown amerikai énekesnő lesz
PÁSZTOR Sándor

A nyárnak lassan vége, ideje készülni a kanizsai jazzfesztiválra, amelyet mindig szemptemberben rendeznek meg. Ezúttal tizenharmadik alkalommal kerítenek rá sort,  de ne legyünk babonásak, fogjuk fel inkább úgy, hogy nem kis hagyománnyal rendelkezik ez a fesztivál, melyre a zenei stílusok változatossága, ezen belül pedig az egyensúlyt kereső, harmóniát építő muzsikák jellemzőek.

Manapság alig találunk olyan öreg fekete muzsikust, aki a jazz régi hagyományát még teljes erővel és gazdag kibontakoztatással tudja művelni. Az idei találkozó nagy eseménye Louis Armstrong utolsó élő énekesnőjének bemutatkozása. Jewel Brown azon ritka előadók egyike, akik idős koruk ellenére is nagy átéléssel, hihetetlen belső tűzzel és temperamentummal énekelnek. Minden bizonnyal ez lesz idén a legnépszerűbb és legtüzesebb hangverseny a kanizsai Művelődési Házban. Annál is inkább, mivel az énekesnőt kísérő, kiváló szegedi Molnár Dixieland Band zenéjét is a túláradó életöröm jellemzi.

A szervezők fontos feladatuknak tekintik azt is, hogy szűkebb régiójuk magas színvonalú alkotóit is bemutassák. Az idén Kurina Laurát hallhatja a közönség, aki korábban a családi zenekarban énekelve már fellépett itt. Ezúttal, első ízben, csellóval áll ki, Matolcsi Katalin zongorakísérete mellett. Klasszikus zenei hangversenyükkel ők nyitják a fesztivált.

Jewel Brownon kívül még két amerikai muzsikus lesz a fesztivál vendége: az egyik Hamid Drake, akit sokan a világ legjobb ütőhangszeresének tartanak, (a budapesti Tóth Viktor kvartett vendégeként, ahogyan a zentai Mezei Szilárd is). A másik a trombitás Herb Robertson, akit nagynevű muzsikustársai, Frank Gratkowsky és a nálunk már jól ismert Matthias Schubert kísérnek.

Simon Nabatov 1959-ben Moszkvában született és háromévesen kezdett zongorázni. Első tanára apja volt, ki maga is zenetanárként tevékenykedett. 1979-ben az egész család az USÁ-ba disszidált, ahol Nabatov a híres Julliard School of Musicon fejezte be tanulmányait. Nabatov azóta valódi nemzetközi rangú muzsikussá nőtte ki magát. Játszott és felvételezett duóban, trióban és kvartettben is. Zongorajátéka pár évvel ezelőtt a kanizsai fesztivál hallgatóságát is lenyűgözte. Ezúttal szólóban lép fel, és biztosak lehetünk abban, hogy ez ugyancsak a mai zongoramuzsika nagyszerű megnyilvánulása lesz.

A magyarországi Ektar együttes bővített felállása a szépséges keleti „zenei szőttesek” világából merít, sajátos hangzással és bensőséges rögtönzésekkel. Szőke Szabolcs zenéje elsősorban finomságával, szépségével hat, nem véletlen, hogy a kritikusok a lélek belső muzsikájának szokták nevezni.

A népzenei hagyományt az idén Svetlana Spajić képviseli, aki filmvetítéssel és jóízű előadásával egybekötött énekes estjein mindenütt nagy sikert arat. Elsősorban persze átütő erejű archaikus éneklésével ragadja meg hallgatóságát.

Ez a fesztivál folyamatosan próbálja körüljárni a zene eredendő szertartásos jellegét. Ennek részeként a magyarkanizsai Szent Őrangyalok templomában (Nagytemplom) az európai hírű Belgrádi Kamarakórus barokk és szláv egyházi énekművekből és orosz zeneszerzők műveiből ad hangversenyt. A kórus rövidebb műsorral részt vesz a Pravoszláv templomban megtartandó szombat reggeli egyházi szertartásban is.

A szervezők a szokásos reggeli piaci hívogató mellett egy gyermekműsorral, a Boka Gábor mesemondó és gólyalábas, valamint ifj. Burány Béla által előadott János vitézzel is kedveskednek majd a fiataloknak.

Minden évben különleges élmény egy-egy jam session est. A korábbi évek tapasztalata megerősítette, hogy olyan együttes kell ide házigazdának, aki minden stílusban otthonos és belső energiáival képes ötvözni a sokféle vendégzenész művészetét. A Tóth Viktor trió már bizonyította rátermettségét, így a hajnali órákig tartó örömzene várhatóan ismét nagy élmény lesz.

A fesztivál létrejöttét támogatták:

a Szerb Köztársaság Kultúrális Minisztériuma, a Tartományi Oktatási és Kultúrális titkárság, a Potisje Kanizsa, a Tondach csoport, az USA belgrádi nagykövetsége, a magyarországi Szülőföld Alapítvány, a magyarországi Oktatási és Kulturális Minisztérium, Magyarkanizsa község, Magyarkanizsa helyi közösség, a magyarországi Égtájak Iroda, a magyarkanizsai Regionális Kreatív Műhely, Jugokoncert, Hungarofest

Társszervező: a Cnesa OMI

KANIZSAI KÖR/KANIZSA CIRCLE
Glavna u. 32./Fő utca 32., 24420 KANJIŽA/MAGYARKANIZSA
Tel/fax:(00-381) (0)24-874-025,
e-mail: theater@cnesa.org.yu , www.jazz.eutelnet.com

Információ, jegyfoglalás és akkreditáció: Bicskei Zoltán, 024-873-043, theater@cnesa.org.yu

A fesztivál műsora letölthető itt.



Egy barna ékszer: Jewel Brown



Herb Robertson, a sokoldalú trombitás



Szólóban: Simon Nabatov, zongora

Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor